Związkowcy proszą o zawieszenie połączeń kolejowych przez przejście w Kuźnicy Białostockiej

Związkowcy proszą o zawieszenie połączeń kolejowych przez przejście w Kuźnicy Białostockiej

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce skierował do Władysława Szczepkowskiego prezesa PKP Cargo prośbę o pilną interwencję i zaniechanie realizacji przewozów przez granicę z Białorusią w szczególności przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej, przez które prowadzone są pociągi do stacji Bruzgi.

Jak czytamy w piśmie, zgodnie z informacjami ZZM w Białymstoku pociągi na stronę białoruską prowadzone są przez tereny obecnie zajmowane przez migrantów, a także przez funkcjonariuszy granicznych i wojska białoruskiego, co stwarza realne zagrożenie dla życia i pracowników drużyn trakcyjnych ale też zagraża wypadkiem kolejowym spowodowanym przez uchodźców zachowujących się irracjonalnie i podejmujących próby przejazdu takimi pociągami.

– Przebywający w lesie obok torów migranci podejmują bardzo ostre działania wymierzone w stronę Polskich Służb Granicznych, Policji, Wojska a także pracowników PKP Cargo. Zwracamy się też o interwencję u Zarządcy  Infrastruktury w sprawie zapewnienia względów bezpieczeństwa przy realizacji przewozów do Białorusi – pisze w liście ZZMK w Polsce

Jak argumentuje Związek, w obecnej napiętej sytuacji na granicy z Białorusią realizacja przewozów kolejowych przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej, ale także na innych przejściach granicznych grozi potencjalną prowokacją poprzez wykorzystanie wagonów pociągów wjeżdżających od strony Białorusi do Polski do nielegalnego przewozu dużych grup emigrantów lub nawet wojsk białoruskich.

– Z uwagi na identyfikowane przez nas realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników PKP Cargo proszę o podjęcie pilnych działań w tej sprawie – czytamy

Pod pismem podpisał się Leszek Miętek prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Podobne pismo zostało przekazane do Andrzeja Bitela sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz do Krzysztofa Mamińskiego prezesa PKP S.A. oraz przewodniczącego UIC.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Straż Ochrony Kolei zintensyfikowała współpracę ze Strażą Graniczną na granicy polsko-białoruskiej.