Związkowcy apelują do marszałka Dolnego Śląska

Związkowcy apelują do marszałka Dolnego Śląska

Związki zawodowe działające na terenie Dolnośląskiego Zakładu Polregio zorganizowały pikietę przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu w proteście przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu i działaniu Urzędu wobec Polregio.

W skierowanej do Cezarego Przybylskiego, marszałka województwa dolnośląskiego petycji, związkowcy po raz kolejny zwracają się z apelem o natychmiastowe zaprzestanie polityki zmierzającej do zrujnowania Zakładu Dolnośląskiego Polregio we Wrocławiu.

Mimo ciągłego obcinania przydzielanych pociągokilometrów ilość przewiezionych pasażerów przez Polregio ciągle rośnie.

Czy jesteśmy za bardzo konkurencyjni, a jak tak, to dla kogo – pytają związkowcy.

Związki zawodowe oczekują m.in.:

 • równego traktowania przewoźników kolejowych działających na terenie województwa i przydzielenia do pracy przynajmniej 3 500 000 — pockm na rok 2024 dla Polregio
 • natychmiastowego podpisania umowy przewozowej na rok 2024 ze zwiększoną ilością pockm dla spółki Polregio
 • zaniechania likwidacji połączeń kolejowych na liniach 273 Wrocław – Głogów – Zielona Góra (ponad 1 mln pockm)
  • 143 Wrocław Bierutów;
  • 271 Wrocław — Rawicz — Leszno;
  • 276 Wrocław — Strzelin- Ziębice;
  • 277 Wrocław — Jelcz Laskowice.
 • wycofania się z kuriozalnych i ośmieszających planów przejęcia grupy X — własności Polregio w zamian za akcje, które w żaden sposób nie podlegają sprzedaży, ze względu na brak wiążącej decyzji w tej sprawie.
 • udostępnienie nowego taboru kolejowego do obsługi przez Polregio w województwie, przez organizatora przewozów

Szanowny Panie Marszałku, Pracownicy Polregio to wykwalifikowana kadra, posiadająca dużą wiedzę kolejową, spełniającą wszystkie normy bezpieczeństwa. Posiadamy swoje zaplecze techniczne, stawiamy na jakość i profesjonalną obsługę klienta – czytamy w petycji.

Związkowcy zwracają uwagę, że przewoźnik prowadzi politykę „młodość na kolej” zatrudniając wiele młodych ludzi, którzy integrują się ze swoim zakładem pracy i nie chcą być już nigdzie indziej zatrudniani.

Młodzi pracownicy korzystają z wielu przywilejów, które spółka wypracowała sobie przez lata. Czy wszystkie te osiągnięcia chce Pan zaprzepaścić ? Czy wartości ludzkie nic dla Pana nie znaczą? Czy aspekt polityczny i walki pomiędzy ugrupowaniami politycznymi są dla Pana najważniejsze? Czy w chwili, której staną pociągi, będzie Pan wstanie spojrzeć w oczy mieszkańcom naszego województwa? Tym którzy dojeżdżają do pracy i do szkół!!!! – pytają związkowcy.

Przypomnijmy, w środę, 5 kwietnia Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego podczas konferencji prasowej poinformował, że od grudnia 2023 r. tylko pociągi Kolei Dolnośląskich będą obsługiwały wszystkie połączenia na Trasie Nadodrzańskiej z Wrocławia do Głogowa. Z taką decyzją nie zgadza się Polregio, które obecnie obsługuje część pociągów na tej trasie. Przewoźnik w specjalnym stanowisku odniósł się do w tej sprawy. Na odpowiedź samorządu nie trzeba było czekać długo.