Zabrze: funkcjonariusze SOK zatrzymali złodzieja kabli telekomunikacyjnych

Zabrze: funkcjonariusze SOK zatrzymali złodzieja kabli telekomunikacyjnych

Na terenie stacji Zabrze Makoszowy Kopalnia funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli na gorącym uczynku mężczyznę, który wycinał kable telekomunikacyjne odpowiadające za łączność i funkcjonowanie systemu zapowiadania pociągów.

W środę, 17 lutego 2021 r. o godzinie 02:45 dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach otrzymał informację od dyżurnej ruchu stacji Zabrze Makoszowy Kopalnia, że o godz. 02:30 nastąpił zanik łączności na centralce pomiędzy posterunkami ruchu.  W celu ustalenia przyczyny zdarzenia w rejon stacji Zabrze Makoszowy Kopalnia niezwłocznie skierowany został patrol SOK.

Po przybyciu  na teren stacji i krótkiej obserwacji terenu funkcjonariusze SOK dostrzegli i zatrzymali mężczyznę, który wycinał elementy infrastruktury kolejowej znajdujące się w korycie kablowym. W czasie dalszych czynności ustalono, że ujęty sprawca posiadał przy sobie dwa plecaki, duży nóż kuchenny, latarkę oraz rękawice robocze. Do czasu ujęcia przez funkcjonariuszy SOK zdążył wyciąć i przygotować do kradzieży około 50 metrów kabli telekomunikacyjnych. 

Ujęty 36-letni mieszkaniec Zabrza został przekazany wraz z dowodami rzeczowymi przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom  Policji w Zabrzu, celem przeprowadzenia dalszych czynności w sprawie.

Za zniszczenie urządzeń infrastruktury kolejowej sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.