DB Cargo UK testowało lokomotywy Class 60 napędzane olejem roślinnym

DB Cargo UK testowało lokomotywy Class 60 napędzane olejem roślinnym

DB Cargo UK i Tata Steel z powodzeniem przetestowały wykorzystanie 100% odnawialnego hydrotraktowanego oleju roślinnego (HVO) w lokomotywach Class 60 transportujących produkt z Walii do hrabstwa West Midlands w środkowo-zachodniej Anglii.

Lokomotywy ciągnące skład, przewożąc około 2500 ton stalowych kręgów, były pierwszymi lokomotywami Class 60 napędzanymi wyłącznie przyjaznym dla środowiska paliwem, które jeździły po głównej sieci kolejowej Wielkiej Brytanii.

Pociąg przejechał z huty Tata Steel w Margam w Port Talbot do terminalu w Round Oak w Brierley Hill w West Midlands

– Sukces tej próby jest uznaniem naszego celu w zakresie logistyki o zerowej emisji CO2. Nasza bliska współpraca z DB Cargo UK odegrała kluczową rolę w osiągnięciu tego ważnego kamienia milowego – powiedział Gareth Lewis, dyrektor operacyjny logistyki w Tata Steel.  Kontynuujemy współpracę ze wszystkimi naszymi zewnętrznymi interesariuszami, szukając możliwości, które jeszcze bardziej ograniczą wpływ Tata Steel na środowisko we wszystkich aspektach naszych operacji logistycznych – dodał Lewis

– To kolejny ważny kamień milowy w planie DB Cargo UK, aby zaoferować wszystkim naszym klientom bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę dla tradycyjnego oleju napędowego i pomóc im zredukować emisję dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw – powiedział Roger Neary, dyrektor sprzedaży DB Cargo UK. – Usługa Tata Steel była idealna do wypróbowania, ponieważ, podobnie jak my, nieustannie poszukują nowych i innowacyjnych sposobów zmniejszenia śladu węglowego i wpływu na środowisko. Udowodniliśmy, że paliwo HVO może być używane w naszych lokomotywach klasy 60, 66 i 67 przy znikomym wpływie na moc wyjściową, co jest krytyczne, biorąc pod uwagę ilość transportowanych materiałów sypkich, takich jak stal i kruszywa – dodał Neary.

HVO – hydrorafinowany olej roślinny jest sprzedawany jako jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych paliw na świecie. Paliwo wolne od paliw kopalnych i FAME jest wytwarzane syntetycznie w procesie hydrorafinacji z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych, co może zmniejszyć szkodliwe emisje dwutlenku węgla (CO2) i tlenków azotu (NOx) nawet o 90%.