Za tydzień zacznie obowiązywać wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i Polregio w Metropolii

Za tydzień zacznie obowiązywać wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i Polregio w Metropolii

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 marca 2024 r. mieszkańcy Metropolii będą mogli korzystać ze wspólnych biletów 30-dniowych i dobowych Kolei Śląskich, Zarządu Transportu Metropolitarnego oraz Polregio.

Od 1 marca 2024 roku pasażerowie będą mieli do wyboru cztery imienne bilety 30-dniowe – Metrobilety GZM. Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo będzie funkcjonował jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł.

Pogłębienie współpracy między przewoźnikami na terenie aglomeracji zwiększa atrakcyjność komunikacji publicznej to efekt podpisanego pod koniec 2023 r. porozumienia w sprawie utworzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nowe połączenia dzięki Polregio

Dzięki porozumieniu z Polregio na podstawie Metrobiletów będzie można korzystać z większej liczby połączeń. Dotychczas obowiązywały one wyłącznie w pociągach obsługiwanych przez tę spółkę między Katowicami a Sławkowem. Teraz możliwe będzie również korzystanie z tych pociągów między Gliwicami a Pyskowicami i gminą Rudziniec, oraz między Katowicami i Mysłowicami, w pociągach jadących w kierunku Krakowa.

Jedne z najtańszych w kraju

Mimo zmian w taryfowym cenniku, bilety okresowe w Transport GZM pozostają jednymi z najtańszych w kraju i to mimo bardzo dużej rozległości sieci.

W aglomeracji krakowskiej bilet uprawniający do podróży wszystkimi środkami transportu kosztuje 159 (po samym Krakowie) lub 199 zł (po całej sieci).

Drożej jest w aglomeracji łódzkiej, gdzie bilet 30-dniowy na samą Łódź i wyłącznie na autobusy i tramwaje kosztuje 168 zł, a na całą sieć – 202 zł. Bilety pozwalające szybko podróżować również koleją są droższe – bilet na Łódź i dwa najbliższe miasta kosztuje 229, a wraz z autobusami podmiejskimi – 280 zł.

Zdecydowanie drożej jest również w aglomeracji poznańskiej, gdzie mieszkaniec podpoznańskiej gminy za poruszanie się po całej sieci pociągiem i komunikacją miejską zapłaci od 260 do nawet 398 złotych. Bez pociągu ceny te wynoszą od 149 do 304 zł.

Taniej od GZM wypada Warszawa, gdzie podstawowy bilet imienny na 30 dni dla Warszawy kosztuje 110 zł, a dla strefy podmiejskiej – 180 zł.