Wysoki mandat za zderzenie z pociągiem towarowym

Wysoki mandat za zderzenie z pociągiem towarowym

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w niedzielę na przejeździe kolejowym w miejscowości Gąski w powiecie piaseczyńskim. Osobówka wjechała pod nadjeżdżający pociąg towarowy.

Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, 33-letni kierujący pojazdem marki Honda nie zastosował się do znaku „STOP” wjeżdżając pod nadjeżdżający pociąg towarowy.

Na szczęście kierujący w tym zdarzeniu nie poniósł żadnych obrażeń. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 5000 złotych oraz 10 punktami karnymi – podała policja.

Policja przypomina, że:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwolnić oraz upewnić się, czy nie nadjeżdża .
  • na przejazdach należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności, a dojeżdżając do przejazdu należy poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby
  • zatrzymanie pojazdu w bezpiecznej odległości przed torami kolejowymi.
  • nigdy nie wjeżdżamy na przejazd, jeśli rogatki opuszczają się lub nie są w pełni podniesione oraz gdy sygnalizator nadaje czerwone światło.
  • jeśli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP, należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się czy nie nadjeżdża pociąg.

Niestety, przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców, lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP” czy wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści – alarmują policjanci.

Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za naszych pasażerów, którymi często są nasi najbliżsi.