Wybrano wykonawcę przebudowy dworca Zbąszyń

Wybrano wykonawcę przebudowy dworca Zbąszyń

PKP S.A. rozstrzygnęły przetarg na przebudowę dworca w Zbąszyniu. Prace wykona poznańska firma Agrobex, które oferta była najtańsza w postępowaniu.

W postępowaniu wzięły udział cztery firmy. Agrobex z Poznania, który zaproponował kwotę 26,445 mln zł brutto,  Torpol (28,2 mln zł), Trakcja (38,16 mln zł) oraz Merx (39,16 mln zł). Na sfinansowanie przebudowy dworca PKP S.A. przeznaczyły 31,84 mln zł brutto.

W ramach prac budynek zostanie poddany kompleksowej renowacji elewacji. Wykonana zostanie rekonstrukcja pierwotnych form profili m.in. gzymsów, balustrad. Zakłada się wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na obiekty nawiązujące do historycznych, ale wykonane we współczesnych technologiach.

Układ funkcjonalny zostanie dostosowany do obecnych potrzeb. Budynek zostanie podzielony na trzy segmenty o niezależnej funkcji. Segment centralny dedykowany jest obsłudze pasażerów, w którym przywrócona zostanie historyczna lokalizacji poczekalni dworcowej w części centralnej budynku z przyległymi pomieszczeniami kas wraz z zapleczem socjalnym dla kasjerów. Powstaną ogólnodostępne toalety w tym oddzielna przystosowana dla osób niepełnosprawnych,  pokój opiekuna. W segmencie centralnym będą także lokale komercyjne dostępne z holu głównego. Na parterze projektuje przewiduje dodatkowo pomieszczenia techniczne oraz wewnętrzną rowerownię dostępną od strony peronów.

Segmenty skrajne przewidziano na lokale komercyjne i pomieszczenia samorządu. Na piętrze zaprojektowano lokale biurowe.

Na realizację prac przeznaczono 116 tygodni od dnia podpisania umowy.

Podczas prac pasażerowie będą mogli korzystać z dworca tymczasowego.