Wojna na Ukrainie a ruch pociągów na granicy

Wojna na Ukrainie a ruch pociągów na granicy

Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę, w która przyniosła już pierwsze ofiary. Koleje Ukraińskie informują, że wszystkie pociągi do i ze stolicy, a także pociągi zachodnie kursują i nadal będą kursować zgodnie z rozkładem jazdy. Zmiany dotyczą składów jadących na wschód.

Ukrzaliznytsia jest gotowa do ewakuacji mieszkańców miast wzdłuż linii granicznej. Około 10:30 przewoźnik poinformował o ewakuacji ponad 3 tys. osób z Obwodów Donieckiego i Ługańskiego. Spółka wzmacnia wagonami także inne pociągi.

Podczas czwartkowej konferencji, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że w ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Jeden z  takich punktów ma powstać na dworcu w Przemyślu.

Przypomnijmy, że obecnie Polregio uruchamia trzy pary pociągów z Medyki do Przemyśla i Rzeszowa a także cztery pociągi z Hrebennego.

PKP Intercity uruchamia dwa pociągi do Kijowa, pięć składów do Lwowa oraz jeden do Odessy, przewoźnik przejeżdża także graniczną stację Dorohusk.

Podczas rozmowy z „Wirtualną Polską” minister zdrowia poinformował, że rząd przygotuje specjalny medyczny pociąg wożący poszkodowanych z Ukrainy do Polski.