We Wrocławiu porozmawiają o kolei na Dolnym Śląsku

We Wrocławiu porozmawiają o kolei na Dolnym Śląsku

Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe zaprasza do udziału w konferencji „Kolej na Dolny Śląsk”. Wydarzenie otworzy cykl debat o kolei w regionach. Spontanie jest realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #WybieramZbiorKom i odbędzie się 27 maja w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

W trakcie konferencji zaplanowano dwa panele dyskusyjne dotyczące rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego oraz jeden panel poświęcony kolejom dużych prędkości. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele Spółek kolejowych, eksperci branżowi oraz aktywiści.

Podczas debat zaproszeni Goście poruszą zagadnienia związane z/ze:

  • infrastrukturą dla kolei regionalnej,
  • konkurencyjnością kolei względem samochodów i autobusów,
  • planami rozwoju lokalnego oraz regionalnego transportu,
  • wpływem transportu kolejowego na rozwój innych sektorów gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem wybranego regionu,
  • potrzebą rozwojową kolei regionalnej, aglomeracyjnej oraz kolei dużych prędkości,
  • modelem kolei aglomeracyjnej – modny trend czy rzeczywista potrzeba?

REJESTRACJA NA WYDARZENIE

Agenda wydarzenia

10.30 – 11.00 – Rejestracja

11:00 – Oficjalne otwarcie

 11.15 – 12.30 I Panel dyskusyjny

„Kolej aglomeracyjna na Dolnym Śląsku – potrzeba czy konieczność?”

Od kilku lat temat kolei aglomeracyjnej powraca jak bumerang. Potrzebę ich utworzenia dostrzegają samorządowcy, aktywiści, ale również zwykli pasażerowie. Czy połączenia realizowane w ramach kolei aglomeracyjnej mogą być uzupełnieniem oferty połączeń regionalnych? Skąd pozyskać finansowanie na dedykowany tabor? Jaki jest klucz do rozwijania sieci połączeń na poziomie metropolii wrocławskiej? I czy rzeczywiście jest to konieczność, a może tylko trend na wzór innych województw?

12.30 – 13.45 II Panel dyskusyjny

„KDP a nowe linie kolejowe jako szansa na poprawę transportu regionalnego na Dolnym Śląsku?”

Rozszerzone możliwości podróżowania, dojazd do większej ilości miast w kraju i regionie, skrócenie czasu przejazdów. To tylko niektóre udogodnienia, które zapewniają koleje dużych prędkości w wielu krajach na świecie. Czy zatem KDP w Polsce mogą również zrewolucjonizować podróże i dać impuls do rozwoju miasteczek w regionach, które do tej pory pozostawały wykluczone transportowo? Spojrzenie z punktu widzenia samorządu, mieszkańców i instytucji na tak dużą inwestycję infrastrukturalną. O możliwościach i ograniczeniach jakie mogą przynieść inwestycje w koleje dużych prędkości w regionie porozmawiają zaproszeni prelegenci podczas drugiego panelu.

13.45-14.15 – Przerwa kawowa

14.15 – 15.30 III Panel dyskusyjny

„Zintegrowany publiczny transport zbiorowy w pozamiejskich obszarach peryferyjnych.”

Efektywny system transportu warunkuje wzrost gospodarczy danego regionu, co w sposób bezpośredni wpływa na jakość życia i poziom zadowolenia mieszkańców. Podczas trzeciego, ostatniego panelu zostaną poruszone kluczowe zagadnienia: jaki sposób zapewnić wydajny i bezpieczny transport? Czy cechą zintegrowanego systemu transportu powinna być powszechna dostępność dla wszystkich potencjalnych użytkowników bez względu na stopień mobilności ruchowej? Czy w ogóle możemy mówić o zintegrowanym publicznym transporcie zbiorowym w pozamiejskich obszarach peryferyjnych widząc skalę wykluczenia transportowego w kraju? Jak zatem integrować w pozamiejskich obszarach peryferyjnych?

15:30 – 15:45 – Zakończenie