W wagonach PKP Intercity ma być lepszy zasięg sieci komórkowych

W wagonach PKP Intercity ma być lepszy zasięg sieci komórkowych

PKP Intercity uruchomiło wzmacniacze sieci komórkowych, tzw. repeatery, w 300 wagonach, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę sygnału telefonii komórkowej. Do końca bieżącego roku PKP Intercity chce uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.

PKP Intercity jest pierwszym przewoźnikiem, który w kooperacji z największymi polskimi operatorami i za ich zgodą uruchamia mobilne wzmacniacze sieci komórkowych, które w branżowej nomenklaturze nazywa się repeaterami. Tym samym dzięki współpracy narodowego przewoźnika z Orange Polska, Play, Polkomtelem (sieć Plus) i T-Mobile Polska pasażerowie mogą cieszyć się lepszym zasięgiem telefonii komórkowej w pociągach, co ułatwia korzystanie z urządzeń mobilnych do pracy, a także relaksu w trakcie podróży.

Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Repeatery, w które zostały doposażone wagony przy naprawach modernizacyjnych i dostawach nowego taboru, umożliwiają wzmacnianie 5 pasm: 800, 900, 1800, 2100 i 2600MHz. Należy pamiętać, że wzmacniacze mobilne, w odróżnieniu od stacjonarnych, wymagają znacznie bardziej złożonej konfiguracji. Ich specyfikacja musi pozwolić na wyłączanie funkcjonalności wzmacniania sygnału m.in. przy przekroczeniu przez wagon granicy Polski. Dlatego konfiguracja i testy ruchowe były złożonym procesem przed jakim stanął personel techniczny PKP Intercity, jak i podmioty współpracujące, czyli Ledatel i PKP Telkol oraz operatorzy sieci komórkowych.

Prace doprowadziły do uruchomienia pierwszej partii 50 wzmacniaczy 1 września 2023 r. Uruchomienie drugiej partii tj. 250 wzmacniaczy zakończyło się 10 października br. Docelowo PKP Intercity chce do końca grudnia uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.