W Sulejówku  rozpoczęła się budowa kolejnego tunelu pod torami

W Sulejówku  rozpoczęła się budowa kolejnego tunelu pod torami

W Sulejówku mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego. PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły budowę obiektu. W miejscu budowy, ze względu na wykonywane prace, zamknięty został przejazd kolejowo-drogowy. Dzięki tunelowi poprawi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym na szlaku z Warszawy do Terespola. Inwestycja o wartości ok. 100 mln zł finansowana z KPO, realizowana jest przy współpracy z Powiatem Mińskim i Miastem Sulejówek.

W Sulejówku będzie dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego, (droga powiatowa nr 2284W) pod linią kolejową nr 2 Warszawa – Terespol. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły budowę 90-metrowego tunelu drogowego pod torami. Wykonawcą obiektu jest ZRK DOM. W tunelu będzie jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, który ze względu na rozpoczęcie prac, od 12 stycznia będzie zamknięty dla ruchu pieszego i drogowego.

We wrześniu 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o objęcie przedsięwzięć wsparciem w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) dla inwestycji „Budowa tunelu drogowego w km 21,050 linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2284W w mieście Sulejówek”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 100 mln zł. Całość jest finansowana z KPO. Zakończenie inwestycji zaplanowano w II kw. 2025 r.

W listopadzie 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły w Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) pierwszy tunel pod linią kolejową, który zwiększył bezpieczeństwo ruchu pociągów na linii Warszawa – Terespol oraz usprawnił ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpił przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami. Powstała nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Jest chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewniają schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępność zapewnią windy.