W Nowym Sączu powstaną nowe przystanki

W Nowym Sączu powstaną nowe przystanki

W Nowym Sączu dwa dodatkowe przystanki kolejowe zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców. Ruszyła budowa kolejnego z nich – to Nowy Sącz Gorzków, w realizacji jest Nowy Sącz Dąbrówka. Dodatkowe obiekty ułatwią podróże pociągiem do atrakcji Małopolski. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Dzięki inwestycji PLK SA za blisko 30 mln zł, na trasie kolejowej Tarnów – Leluchów, wybudowane zostaną dwa dodatkowe przystanki o nazwie Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Nowe obiekty zwiększą mieszkańcom dostęp do kolei jeszcze w tym roku.

Rządowy Program Przystankowy jest jednym z filarów naszej walki w wykluczeniem komunikacyjnym. W jego ramach budujemy i odbudowujemy przystanki kolejowe, by kolej mogła docierać do jak największej liczby miejscowości. Coraz więcej Polaków uzyskuje dostęp do wygodnego transportu kolejowego i to jest dobra wiadomość. Korzystają na tym także mieszkańcy Małopolski — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycje PLK, realizowane przy wsparciu Rządowego Programu Przystankowego, zwiększają dostępność komunikacyjną i służą efektywniejszemu wykorzystywaniu kolei. Mieszkańcy zyskują lepsze możliwości i warunki podróżowania. Program obejmuje 207 lokalizacji w całej Polsce, w tym 22 w Małopolsce – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Z początkiem lipca ruszyły prace związane z budową nowego przystanku Nowy Sącz Gorzków. Wykonawca rozpoczął roboty ziemne oraz zabudowę elementów sieci trakcyjnej.

Wybudowane zostaną nowe perony, które będą wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Przewidziano jasne oświetlenie, pomocne w orientacji także po zmroku. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie i ścieżki naprowadzające. Na przystanku Nowy Sącz Gorzków wybudowane zostanie również przejście podziemne, stanowiące istotne ułatwienie dla pasażerów kolei.

Budowa dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów w Nowym Sączu realizowana jest w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac planowane jest w grudniu 2023 r.

W Małopolsce, w ramach Rządowego Programu, powstanie w sumie 9 nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku. Oprócz budowy nowych obiektów, inwestycja PLK SA w województwie małopolskim, obejmuje także modernizację 13 istniejących stacji i przystanków: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Muszyna Zdrój, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów.