W Lubartowie powstanie nowa kładła nad torami

W Lubartowie powstanie nowa kładła nad torami

Nowe bezpieczne przejście nad torami linii Łuków – Lublin Północny zbudują PKP Polskie Linie Kolejowe  w Lubartowie. Zarządca infrastruktury podpisał umowę na budowę z wykonawcą obiektu. Zakończenie inwestycji o wartości 6,382 mln zł netto współfinansowanej z RPO woj. lubelskiego zaplanowano w 2023 r.

Mieszkańcy Lubartowa zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową na drugą stronę miasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą kładki – Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o. Nowy obiekt, zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi komunikację w mieście.

Umowa na wykonanie kładki w Lubartowie to zwieńczenie kilkunastoletnich starań i apeli mieszkańców osiedli Królów Polskich oraz 3 Maja. Wsłuchując się w głosy społeczności lokalnych modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej przystępną dla wszystkich. Inwestycja, która zostanie zrealizowana do końca 2023 r. połączy dwie rozdzielone części miasta i z pewnością przyczyni się do rozwoju tego rejonu Lubartowa. Wszystko to dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – powiedział Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury.

Kładka będzie mieć 51 metrów długości i powstanie między przystankami Lubartów Słowackiego i Lubartów Lipowa. Zapewni sprawne przejście między osiedlami Królów i 3 Maja w Lubartowie. Bezpieczne przejście będzie oświetlone energooszczędnymi lampami. Będą mogły z niego korzystać osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wejście na obiekt z jednej strony zapewni chodnik (konstrukcja kładki będzie na poziomie gruntu), a z drugiej, gdzie jest spadek będą schody i pochylnia.

PLK SA dobrze wykorzystuje środki z funduszy unijnych co poprawia warunki życia mieszkańców i umożliwia rozwój przyjaznego środowisku transportu koleją. Budowa kładki w Lubartowie będzie kontynuacją inwestycji prowadzonej na odcinku linii Lubartów – Parczew, gdzie z podróży koleją pasażerowie korzystają od 2021 r. – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

W grudniu 2021 r. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dotyczącą opracowania dokumentacji nowego obiektu. Wykonawca, firma YLE Inżynierowie Sp. z o.o. przygotowała projekt, uzyskała niezbędne decyzje administracyjne. Budowa kładki planowana jest do końca sierpnia 2023 r.

Budowa nowej kładki to część projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew” za ponad 90 mln zł (netto). Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.