W Krakowie powstaną dwa nowe przystanki kolejowe

W Krakowie powstaną dwa nowe przystanki kolejowe

Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek – tak będą nazywać się dwa nowe przystanki kolejowe, które powstaną w stolicy Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na budowę peronów przy linii kolejowej nr 95. Przystanki powstaną do końca 2024 roku w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Dzięki temu programowi Małopolska zyska 9 nowych przystanków.

Przystanek Kraków Kościelniki będzie zlokalizowany w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Igołomskiej i ul. Czeczeńskiej. W ramach inwestycji wybudowane będą dwa dwustumetrowe perony, wyposażone w system nagłośnienia, wiaty, ławki i tablice informacyjne. Linia kolejowa w tym miejscu przebiega nasypem, dlatego wykonawcy prac wybudują także bezpieczne dojścia do peronów. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się będą pochylnie. Przy peronach i chodnikach zainstalowane będzie energooszczędne oświetlenie w technologii LED.

 W stolicy Małopolski realizujemy bezprecedensowe projekty kolejowe, które poprawiają komfort podróży i skracają czas przejazdu. Dodatkowe przystanki, wybudowane dzięki wsparciu rządu, zagwarantują wygodny dostęp do pociągu kolejnym mieszkańcom Krakowa – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Trzy kilometry na południe od przystanku Kraków Kościelniki powstanie przystanek Kraków Przylasek. Będą na nim dwa perony w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej. Będą do nich prowadzić ciągi komunikacyjne i ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku. Dzięki niemu zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców wschodniej części Nowej Huty, a krakowianie chcący wypocząć nad wodą zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem.

W Krakowie konsekwentnie poprawiamy dostęp do kolei. W ostatnich latach powstały przystanki w Opatkowicach, Złocieniu i Bronowicach. Kolejne perony jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność pociągów, a oferta dla podróżnych będzie lepsza – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace budowlane w obu lokalizacjach PLK planują zakończyć w 2024 roku. W podobnym terminie zakończy się budowa przystanku Kraków Piastów – przetarg na jego realizację ogłoszono w listopadzie 2022 roku. Budowa nowych peronów i zwiększenie dostępu do kolei to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W Małopolsce w ramach programu powstanie w sumie 9 nowych przystanków. M.in. w Pisarach, Nowym Sączu, czy Dąbrówce. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni mogą już korzystać od grudnia 2022 roku.