W czerwcu koleją przewieziono 19,8 mln ton

W czerwcu koleją przewieziono 19,8 mln ton

W przewozach towarowych czerwiec okazał się kolejnym miesiącem ze wzrostem parametrów przewozowych w stosunku do wyników sprzed roku. Koleją przewieziono 19,8 mln ton towarów w (wzrost o 13,5%), a praca przewozowa wyniosła 4,5 mld tonokilometrów (o 9,2% więcej). Praca eksploatacyjna była większa o 0,6 mln (9,8%) pociągokilometrów, a średnia odległość przewozu zmniejszyła się do 229 km (-3,8%).

Dane eksploatacyjne w czerwcu były niewiele niższe niż w maju. Masa przewiezionych dóbr była mniejsza o 0,6 mln ton (-3,1%), praca przewozowa o 147,7 mln tonokilometrów (-3,2%), a praca eksploatacyjna o 0,2 mln pociągokilometrów (-3%). Średnia odległość była taka sama, czyli 229 km.

– Sektor przewozu towarów koleją osiągnął stabilny poziom. Początkowe wahania rynku w pierwszym miesiącach I półrocza dały o sobie zapomnieć w kolejnych miesiącach. Dane za dotychczasowe 6 miesięcy 2021 r. nie tylko są zdecydowanie lepsze od analogicznych danych z 2020 r., ale także bardzo podobne do wyników sprzed dwóch lat – komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Umacnia się również rynek przewozów intermodalnych, na którym ma miejsce systematyczny wzrost – dodaje.

– W czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, widać przede wszystkim odbicie na rynku transportu towarów masowych, co ma związek z tym, że rok temu w czasie lockdownu to właśnie ten segment dotknęły największe spadki przewozów – dodaje Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

W czerwcu 2021 roku koniunktura w krajowym sektorze przemysłowym pozostawała bardzo dobra, a wzrost produkcji r/r odnotowano aż w 32 z 34 wyszczególnianych przez GUS gałęzi przemysłu, w tym w szczególności w działach kluczowych z punktu widzenia potencjalnych przewozów Grupy PKP Cargo, jak produkcja metali, wyrobów z metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych, koksu, drewna i wyrobów z drewna, automotive czy wydobyciu węgla kamiennego. W rezultacie również rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce odnotował silny wzrost transportowanych wolumenów r/r.

– PKP CARGO obsługuje przede wszystkim przemysł i dlatego dobra koniunktura w tej gałęzi gospodarki przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe. Wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy będzie kontynuowany. To otwiera szansę na utrzymanie się w dłuższym okresie wzrostów przewozów na rynku kolejowym – mówi prezes Czesław Warsewicz.

W I półroczu 2021 r. uczestnicy towarowego rynku kolejowego przewieźli 116,8 mln ton. Praca przewozowa i praca eksploatacyjna wyniosły kolejno 26,6 mld tonokilometrów oraz 39,5 mln pociagokilometrów. Średnia trasa przejazdu wyniosła w tym okresie 227,6 km.