Wykolejenie składu DB w Kołbaskowie [AKTUALIZACJA]

Wykolejenie składu DB w Kołbaskowie [AKTUALIZACJA]

Dzisiaj około godziny 6:30 na przejeździe kolejowo-drogowym wyposażonym w sygnalizację świetlną i dźwiękową, na szlaku Szczecin Gumieńce – Tantow, pod pociąg relacji Szczecin Główny – Tantow z nieznanych przyczyn wjechał samochód ciężarowy. W wyniku zdarzenia wykoleił się pierwszy człon pociągu. Osiem osób w tym maszynista pociągu zostało lekko rannych.

Na miejscu pracują służby ratownicze i policja. Przyczyny zdarzenia ustali specjalna komisja. Ruch pociągów został wstrzymany. Została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa między Szczecinem Głównym a Tantow. Podróżni w pociągach i na peronach są informowani o aktualnej sytuacji.

– Ze wstępnych ocen wynika, że na skutek zdarzenia spowodowanego wjazdem tira pod pociąg pomimo czerwonego migającego światła uszkodzone zostało kilkadziesiąt metrów toru oraz podkłady. Do wkolejenia jest autobus szynowy. Usunięty musi być uszkodzony samochód ciężarowy – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak dodaje przedstawiciel PKP PLK, określenie terminu przywrócenia ruchu na jednotorowej linii Szczecin Główny – Tantow będzie możliwe wieczorem po wkolejeniu składu i precyzyjnym określeniu uszkodzeń.

– Prace wymagają zastosowania specjalistycznego, ciężkiego sprzętu – dodaje Pietrzykowski 

Podróżni w pociągach i na peronach są informowani o aktualnej sytuacji. W ciągu doby po linii kursuje kilkanaście pociągów pasażerskich.

AKTUALIZACJA

W Kołbaskowie na linii Szczecin Główny – Tantow, służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z pomocą specjalistycznego sprzętu naprawiają uszkodzony na skutek wczorajszego zdarzenia tor. Wymieniane są podkłady oraz szyny na długości ponad 100 metrów.

– Przywrócenie ruchu na jednotorowej linii Szczecin Główny – Tantow zaplanowane jest dzisiaj około godziny 12 – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na lawetę zabrany został samochód ciężarowy, który pomimo czerwonego światła – zakazującego wjazdu na przejazd – wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. W bezpieczną odległość od toru przeniesiony i zabezpieczony został wykolejony człon pociągu, który również zostanie zabrany lawetą. Dwa człony pociągu, które nie uległy wykolejeniu, zostały przetransportowane na stację Szczecin Główny.