UTK ogłosił konkurs „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”

UTK ogłosił konkurs „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”

Fascynuje Cię historia kolei? Lubisz kolejowe miejsca skrywające niezwykłe tajemnice? A może pasjonujesz się parowozami, malowniczymi trasami lub zabytkami techniki kolejowej? Weź udział w konkursie, opisz, co w sposób szczególny zaciekawiło Cię w reportażach UTK z serii „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” i wygraj unikatowy przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie UTK”!

Urząd Transportu Kolejowego ogłasza na Facebooku konkurs, w którym każdy ma okazję opisać najciekawszą jego zdaniem informację zaczerpniętą z cyklu reportaży UTK „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”.  Do wygrania jest unikatowy przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego”, który został wydany przez wydawnictwo Pascal we współpracy z UTK z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 20-lecia urzędu.

W cyklu reportaży o zabytkach kolejnictwa pokazujemy wyjątkową historię, np. parowozów serii Ty2 przez pryzmat książki parowozu i księgi kotłowej, którą udało się zachować dzięki staraniom Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. W ramach cyklu w 2019 r. powstał także reportaż „Ganz. Kolejowy emeryt na chodzie”. Film opowiada o niezwykłych przeżyciach i doświadczeniach zawodowych oraz pasji Romana Szymańskiego związanego z lokomotywownią Wzgórze Hetmańskie w Szczecinie. W 2022 r. miał premierę reportaż „Kolej na wyprawę”, w którym pokazaliśmy historię i walory krajoznawcze niezwykle malowniczych górskich linii kolejowych, z Tarnowa do Leluchowa oraz z Wałbrzycha do Kłodzka. W tym roku swoją premierę miał reportaż o dworcu kolejowym, który kupił i odnowił Tomasz Węsierski. Stacja jest jednocześnie jego domem i muzeum.

Jubileuszowa publikacja z okazji 20-lecia UTK to propozycja dla wszystkich. Inspirujemy nią do podróży koleją do atrakcyjnych miejsc w Polsce. Przewodnik pozwala poznać unikatowe walory malowniczych tras kolejowych w Polsce. Dzięki niemu każdy może zobaczyć, jak kolej pozytywnie wpływa na rozwój pięknych regionów naszego kraju. Zachęcam do udziału w konkursie i oglądania reportaży historycznych UTK z cyklu „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”. Każdy z odcinków to niesamowita podróż do niezwykle ciekawych miejsc, a także opowieść o ludziach i ich pasji związanej z koleją” – powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

ZASADY KONKURSU

Aby wziąć udział w Konkursie, należy przygotować opis co najmniej jednej najciekawszej dla uczestnika informacji, o której dowiedział się z jednego z reportaży UTK z serii „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”, na którą składają się następujące reportaże:

„Ganz. Kolejowy emeryt na chodzie”

„Dokument o Ty2”

„Kolej na wyprawę”

„Stacja Nojewo – kolejowe marzenie”

W opisie należy uzasadnić swój wybór najciekawszej informacji, wzbudzającej w uczestniku największe wrażenie i zaciekawienie. Należy pamiętać, aby tekst nie przekraczał 2000 znaków ze spacjami. Tak przygotowany opis należy opublikować w komentarzu pod postem konkursowym w serwisie społecznościowym Facebook na profilu „UTK.

Konkurs Urzędu Transportu Kolejowego potrwa do 14 listopada 2023 r. do godziny 11:59:59.

Laureatów Konkursu wyłonią użytkownicy serwisu społecznościowego Facebook poprzez przyznawanie reakcji „LUBIĘ TO” lub „SUPER” pod wybranymi komentarzami do dnia 14 listopada 2023 r. do godziny 11:59:59. Zwycięzca, którego opis otrzyma największą liczbę reakcji otrzyma 2 przewodniki „Przez Polskę Koleją. 20 tras na 20-lecie UTK” i gadżety UTK, a kolejnych 9 autorów opisów z największą liczbą reakcji otrzyma po jednym przewodniku UTK. Laureaci zostaną wymienieni na stronie internetowej UTK i w poście prezentującym wyniki konkursu, zamieszczonym na profilu „UTK”.

O PRZEWODNIKU

Przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego” został opracowany przez wydawnictwo Pascal przy współpracy z UTK. To propozycja 20 tras po regionach, które można zwiedzać pociągiem. Dobór połączeń i miejsc uwzględnia najciekawsze zabytki kolejnictwa, pozostałości dawnych linii kolejowych oraz koleje wąskotorowe. Miłośnicy podróży pociągiem znajdą tu muzea związane z transportem publicznym, informacje na temat nieczynnych linii kolejowych, zabytkowych dworców, a także niezwykłe historie i ciekawostki związane z koleją. W przewodniku nie brak także miast i miasteczek na trasach, najważniejszych zabytków architektury i nietuzinkowych atrakcji.