Ukraina: wandalizm młodzieży na kolei

Ukraina: wandalizm młodzieży na kolei

W ostatnich tygodniach doszło do serii aktów wandalizmu na kolei na terenie Boryspol i okolic. Policja skutecznie zidentyfikowała sprawców dwóch incydentów, w których ucierpiał tabor. Koleje Ukraińskie liczą na pełne odszkodowanie za wyrządzone szkody.

Pierwszy incydent miał miejsce 28 października na odcinku Boryspol-Barysziwka, gdzie nieznani sprawcy, jak się okazało, byli uczniami 8 klasy liceum w dzielnicy Boryspol.

W wyniku ich działania uszkodzone zostało okno i trzy siedzenia w wagonie pociągu relacji Jahotyń-Kijów. Dzięki zapisom monitoringu, Boryspolski Oddział Policji Głównej Policji Narodowej szybko zidentyfikował nastolatków. Teraz dzieci, razem z rodzicami i nauczycielami, zostaną wezwane do odpowiedzialności za swoje czyny – poinformowała Ukrzaliznysia.

Kolejna sytuacja tego rodzaju miała miejsce 10 listopada, gdy załoga pociągu relacji Konotop-Chutir-Mychajłowski zatrzymała dwóch wandali, którzy uszkodzili wagon pociągu.

Ponownie sprawcami okazali się nastolatkowie, którzy podczas wybili dwie szyby i zniszczyli około 10 siedzeń. Zatrzymani zostali na stacji Briulovetsky, a policja podjęła dochodzenie w tej sprawie. Straty oszacowano na ponad 100 tys. hrywien – podaje Ukrzaliznysia.

Po drugim incydencie zaniepokojenie wśród kolejowych pasażerów rośnie, zwłaszcza że to już drugi przypadek w ostatnim czasie, w którym młodzież bezmyślnie niszczy mienie publiczne. Ukrzaliznysia wyraziła swoje obawy i liczy na skuteczną reakcję organów ścigania.

Policja Narodowa otrzymała pochwałę od Kolei Ukraińskich za błyskawiczną pracę i identyfikację sprawców.

Ukrzaliznysia ma nadzieję, że te incydenty staną się ostrzeżeniem dla innych nastolatków i skłonią ich do refleksji nad swoimi czynami.