Trwa wymiana torów między Stróżami a Grybowem

Trwa wymiana torów między Stróżami a Grybowem

W przyszłym roku, po wymianie torów między Stróżami a Grybowem, pasażerowie pociągów szybciej przejadą trasą Tarnów – Muszyna. Bezpieczeństwo w podróży, m.in. do atrakcyjnych miejscowości turystycznych zwiększy także modernizacja 7 przejazdów kolejowo-drogowych w Stróżach, Białej Wyżnej i w Grybowie. Montaż nowych i dodatkowych zabezpieczeń na pięciu przejazdach w Białej Wyżnej oraz w Grybowie wzmocni poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego.

W listopadzie, wykonawca rozpoczął roboty na jednym z dwóch torów. Drugi został zabezpieczony dla prowadzenia ruchu kolejowego. Kompleksową wymianę szyn poprzedza m.in. oczyszczenie tłucznia, regulacja toru, odwodnienie i wzmocnienie podtorza. W pracy wykorzystywane są specjalistyczne maszyny jak: oczyszczarki z zestawem wagonów, podbijarki, koparki, suwnice. W grudniu pociągi pojadą nowym torem ze Stróż do Grybowa. Kontynuowana będzie dalsza wymiana szyn i podkładów przy drugim torze. Roboty obejmą również kolejne zakresy na przejazdach kolejowo-drogowych.

Realizacja zadania o wartości 17 453 036,59 zł netto pozwoli zlikwidować ograniczenia prędkości. Utrzymane będą sprawne, rozkładowe podróże na południe Polski do miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych, jak np. Rytro, Żegiestów, Piwniczna, Muszyna, Krynica. Zakończenie prac przewidziano w II półroczu 2022 r.

Ponad 160 mln zł na zwiększenie dostępu do atrakcji turystycznych na południu Polski

W latach 2018-2021 na poprawę trasy Tarnów – Muszyna, PLK przeznaczyły 161,5 mln zł ze środków budżetowych i własnych spółki. W tym, ponad 17 mln zł na realizowane obecnie zadanie między Stróżami a Grybowem. Efektem prac są sprawniejsze i wygodniejsze podróże koleją, m.in. w Beskidy do małopolskich atrakcji turystycznych, np. pieszych i rowerowych tras w Dolinie Popradu i uzdrowisk Piwniczna, Muszyna, Krynica.

Podróżni korzystają z dostępniejszych nowych peronów w Grybowie, Ptaszkowej i Mszalnicy. Zwiększyło się bezpieczeństwo pasażerów kolei także w ruchu drogowym dzięki przebudowie i doposażeniu 25 przejazdów.

Projekt: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna” jest finansowany z budżetu państwa.