Trwa przebudowa dworca w Raciborzu [GALERIA]

Trwa przebudowa dworca w Raciborzu [GALERIA]

Widać już pierwsze efekty prac przy przebudowie dworca kolejowego PKP S.A. w Raciborzu. Planowany termin zakończenia inwestycji wartej około 30 mln zł to pierwsza połowa 2024 roku.

Prace rozpoczęły się od demontażu blachy imitującej elewację. Wyburzana jest także lewa część budynku. Kasy biletowe będą czynne do czasu wyburzania głównej konstrukcji dworca.

Przebudowa dworca w Raciborzu to jedna z sześciu inwestycji realizowanych w województwie śląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej dworzec zyska całkowicie nowe oblicze i funkcje. Przestanie być tylko budynkiem służącym obsłudze podróżnym, ale stanie się również centrum życia kulturalnego Raciborza.

Wwedług projektu, nowy budynek podzielony został na trzy segmenty.  W segmencie A (od północy) na parterze zaprojektowano przestrzeń typu „open space” wraz z zapleczem sanitarnym dla gminy Racibórz. Na piętrze znajdą się pomieszczenia przeznaczone na użytek spółek kolejowych.

Segment B przeznaczony jest na funkcję dworcową. Na poziomie +1 powstanie taras widokowy, który będzie stanowił również poczekalnię letnią.

W segmencie C zaprojektowano lokale handlowe, wejście do strefy kultury oraz węzeł cieplny. Na piętrze znajdują się: biuro typu „open space” oraz pomieszczenie przeznaczone na strefę kultury wraz z zapleczem.

Przebudowany obiekt będzie w pełni dostosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Na terenie dworca oraz dojść na perony zaprojektowano systemy ułatwiające poruszenie się osobom niewidomym (ścieżki, mapy multisensoryczne oraz oznakowanie dla niewidomych na pochwytach i klamkach).

Obok dworca powstanie 20 miejsc parkingowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz 4 miejsca dla aut osobowych ze stacjami do ładowania aut elektrycznych. Dodatkowo zapewnione 4 miejsca postojowe na terenie miasta.

Przypomnijmy, że w ogłoszonym w marcu 2022 r. przetargu wpłynęło pięć ofert. Początkowo na sfinansowanie zamówienia kolejowa spółka zamierzała przeznaczyć kwotę 24 744 575,59 zł brutto. Umowę na realizację prac podpisano 8 lipca 2022 r.