Transchem planuje produkować zieloną energię na własne potrzeby

Transchem planuje produkować zieloną energię na własne potrzeby

Transchem podpisał list intencyjny z PKP Energetyką rozpoczynający prace nad wspólnym modelem montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych na terenie włocławskiej spółki. Zawarte porozumienie to pierwszy krok do zmniejszenia zużycia nietrakcyjnej energii elektrycznej pobieranej z zewnętrznych źródeł.

Instalacje fotowoltaiczne powstaną na dachach budynków wykorzystywanych przez włocławską firmę.

– Stawiamy na nowoczesność i rozwój. Zielona energia i dbałość o środowisko naturalne to przyszłość, której chcemy być częścią. Zależy nam na tym, aby ograniczać własny ślad węglowy, tak aby transport kolejowy był jeszcze bardziej ekologiczny. To dla nas podwójna korzyść – z jednej strony włączamy się do walki ze zmianami klimatycznymi, z drugiej – chcemy generować znaczące oszczędności w naszej bieżącej działalności. Mamy nadzieję, że współpraca z PKP Energetyka – podmiotem mającym wyjątkowe doświadczenie na polskim rynku we wdrażaniu »zielonych« rozwiązań energetycznych, przybliży nas do realizacji obu tych celów” – mówi Jarosław Pińkowski, prezes Transchemu.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza dla włocławskiej spółki dołączenie do grupy przewoźników, którzy zadeklarowali wolę współpracy z PKP Energetyka we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie nietrakcyjnej energii elektrycznej ze słońca. Wcześniej podobne porozumienia zawarły także PKP Cargo, CTL Logistics, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Rail Polska, Koleje Śląskie i LTE Polska.

– Rozpoczęcie współpracy z Transchemem pokazuje, że branża kolejowa jest coraz bardziej świadoma konieczności ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery, również jeżeli chodzi o zasilanie wykorzystywanej przez nią infrastruktury. W realizacji tego zadania PKP Energetyka jest sprawdzonym partnerem o unikatowej znajomości innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu Zielone Podstacje Trakcyjne – do końca roku ponad 500 naszych podstacji będzie wyposażonych w instalacje PV, które będą w stanie wygenerować 3000 MW czystej energii rocznie.  Więcej zielonej energii na kolei to zwiększanie efektywności tej gałęzi transportu, ograniczanie kosztów jej funkcjonowania oraz neutralizacja wpływu na klimat. A to jest gwarantem wzrostu popularności kolei oraz szerszego jej wykorzystania w gospodarce. Zyskujemy więc na tym wszyscy – podkreśla Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

Transchem Włocławek i PKP Energetyka współpracują także w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). To inicjatywa branży kolejowej, której celem jest optymalizacja wykorzystania energii elektrycznej na kolei w Polsce.