Torpol rozpoczął elektryfikację linii PKM

Torpol rozpoczął elektryfikację linii PKM

Już w 2023 roku na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mieszkańcy Pomorza będą mogli korzystać z szybszych i pojemniejszych pociągów elektrycznych. Aby tak się stało, we wtorek, 15 czerwca 2021 r., chwilę po godz. 8., pomiędzy przystankami PKM Gdańsk Brętowo i Gdańsk Jasień, wystartowały prace związane z elektryfikacją linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Firoga.

Obecni przy tym wydarzeniu: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Leszek Bonna, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, senator Ryszard Świlski i prezes PKM SA Grzegorz Mocarski oficjalnie zainaugurowali rozpoczęcie inwestycji podpisując się na pierwszym z montowanych w torowisku fundamentów, a następnie dając symboliczny sygnał gwizdkiem kolejowym do rozpoczęcia pracy. Po rozbrzmieniu charakterystycznego dźwięku, operator  palownicy uruchomił maszynę i oficjalnie rozpoczął pierwsze prace związane z elektryfikacją, polegające na wbijaniu w nasyp kolejowy prefabrykowanych fundamentów pod słupy trakcyjne.

Dzięki tej inwestycji na linii PKM będą mogły pojawić się bardziej pojemne i szybsze pociągi elektryczne, co zdecydowanie poprawi komfort podróży mieszkańców korzystających z linii PKM.

Powstanie także nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga, zlokalizowany pomiędzy Matarnią, a Portem Lotniczym. Skorzystają z niego głównie pracownicy licznych firm branży IT, których siedziby są zlokalizowane w rejonie tzw. „Doliny Krzemowej” – stąd nawiązujący do branży IT symbol przystanku: „6@”.

– Projektowana, prawie 40-kilometrowa sieć trakcyjna (2 tory po ok. 20 km) zostanie podwieszona do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych. Przy realizacji projektu zastosowane zostaną technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców – wyjaśnia Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

Za wszystkie prace związane z elektryfikacją linii PKM odpowiada firma Torpo, która wygrała ogłoszony przez PKM SA przetarg na realizację tej inwestycji, a wcześniej zrealizowała między innymi projekt i budowę multimodalnego dworca Łódź Fabryczna, a także nowoczesne trasy tramwajowe na terenie Poznania, Gdańska, Olsztyna oraz Bergen i Oslo w Norwegii. Koszt elektryfikacji linii PKM wraz z budową dodatkowego przystanku Gdańsk Firoga to 48,85 mln zł.

– Jako Samorząd Województwa Pomorskiego i organizator przewozów kolejowych od lat konsekwentnie rozwijamy najbardziej przyszłościowy, ekologiczny transport jakim jest kolej. Kilka dni temu podpisaliśmy umowę na dokumentację STEŚ dla PKM Południe, czyli drugiego etapu projektu PKM, a dziś rozpoczynamy prace przy elektryfikacji PKM, która w wpłynie na poprawę komfortu i czasu podróży na tej linii – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Obecna inwestycja jest zwieńczeniem całości I etapu projektu PKM, który od początku zakładał elektryfikację linii, jednak ze względu na brak trakcji na linii kolejowej 201 z Gdyni do Kościerzyny plany elektryfikacji spółka musiała odłożyć w czasie, do momentu kiedy nasi partnerzy z PKP PLK przygotują projekt swojej linii 201. I to właśnie teraz się dzieje.

– Nowe relacje, większe składy elektryczne, czy dodatkowy przystanek Gdańsk Firoga, to tylko niektóre korzyści czekające nas po elektryfikacji linii PKM – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialny za transport w regionie. – Realizacja projektu znacząco wpłynie na komfort podróżowania pasażerów. Dodatkowo nowy przystanek Gdańsk Firoga, usytuowany będzie pomiędzy przystankami Matarnia oraz Port Lotniczy, w rozwijającej się prężnie dzielnicy Gdańska. To tu mieści się i powstaje wiele nowych firm. Ich pracownicy będą mieli więc łatwy dostęp do komunikacji. Dlatego liczymy na dalszy, dynamiczny przyrost osób korzystających z transportu kolejowego.