TKKW apeluje o 1% podatku na koszalińską zabytkową wąskotorówkę

TKKW apeluje o 1% podatku na koszalińską zabytkową wąskotorówkę

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej dziękuje wszystkim darczyńcom, który w ramach ubiegłorocznego rozliczenia podatku PIT przekazali w 2020 r. swoją wpłatę na rzecz TKKW. Łącznie Towarzystwo otrzymało 17634,40 zł.

Jak informuje Towarzystwo, środki w całości przeznaczono na remont torowiska w okolicach wsi Bonin. Wystarczyło to na wykonanie prac na długości 80 metrów (4 przęsła torowe o długości 20 metrów każde). Zakupiono 112 podkładów wraz z mocowaniami oraz wykonano remont torowiska na odcinku Bonin-Manowo.

– Jesteśmy wdzięczni, że mimo tak ciężkiego dla wszystkich roku, wy nas wpieraliście korzystając z naszych letnich przejazdów – informuje Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Mimo stanu epidemiologicznego w 2020 roku Koszalińska Kolej Wąskotorowa przewiozła około 9 tys. pasażerów.

W bazie koszalińskiej wąskotorówki trwa remont parowozu Px48 3901. Naprawa się wydłużyła, dlatego ma się zakończyć dopiero w bieżącym roku a maszyna ma wrócić do eksploatacji po blisko ćwierć wieku przerwy. Remont przechodzi też wagon brankard Fh nr 00-000042 520-7, który został zbudowany w 1894 r. Jest to obecnie najstarszy wagon użytkowany przez TKKW, jego powrót do służby planowany jest w tym sezonie.

Tegoroczne plany remontowe infrastruktury przewidują naprawy torowe to kontynuacja wymiana podkładów koło Bonina łącznie ok 800 szt czyli blisko 120 tys zł.

– To bardzo kosztowne, ale niezbędne dla prowadzenia bezpiecznych przewozów prace renowacyjne. Dlatego, jak co roku zwracamy się z apelem o wsparcie naszych działań. Przypominamy, że przez cały rok można przekazać darowiznę na rzecz TKKW, darczyńcami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne – dodaje TKKW.