Tanie podróżowanie z PKP Intercity – przewodnik przewoźnika

Tanie podróżowanie z PKP Intercity – przewodnik przewoźnika

Taniej z Bliskimi, Bilet Rodzinny, Bilet Seniora, zniżki dla studentów, czy Karta Dużej Rodziny – o takich ofertach warto pamiętać nie tylko podczas majówkowych podróży.

Pasażerowie, którzy planują podróże w większym gronie mogą skorzystać z oferty dla małych grup – Taniej z Bliskimi. Aby z niej skorzystać wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Co istotne, oferta łączy się z ulgami ustawowymi i obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych. Warto pamiętać, że bilety należy kupić najpóźniej 1 dzień przed wyjazdem. Dzięki Taniej z Bliskimi podróże koleją z rodziną lub grupą przyjaciół są tańsze.

Dostępna jest również oferta promocyjna – Bilet Rodzinny – na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Pozwala ona obniżyć koszty podróży o 30%. Podróżując zatem w grupie od 2 do 5 osób, w tym z dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30% rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną).

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity z ulgą 100% w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet z tą ulgą.  Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej.

Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Ulgę studencką można dodatkowo połączyć z innymi promocjami, które przewidują taką możliwość.

Z narodowym przewoźnikiem w przystępnych cenach podróżują także seniorzy. Bilet Seniora to stała oferta tańszych przejazdów dla każdego, kto ukończył 60 rok życia. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty. Emeryci i renciści, bez względu na wiek mają także prawo do dwóch przejazdów w roku z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej. W czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów).

Łatwy zakup biletów

Bilety PKP Intercity dostępne są przez internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji PKP Intercity, a także w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych oraz videomatach.

Narodowy przewoźnik stawia na rozwój zdalnych kanałów sprzedaży, konsekwentnie rozwijając funkcjonalności strony internetowej oraz aplikacji mobilnej PKP Intercity. Bilety na majówkowy przejazd pociągami PKP Intercity można kupić również w aplikacji mobilnej KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacjach mPay i serwisach e-podróżnik oraz w aplikacji mobilnej BILKOM i stronie Bilkom. Dodatkowo, od 24 kwietnia użytkownicy aplikacji Jakdojade mogą korzystać z nowej funkcji, która uprości proces zakupu biletów PKP Intercity – przekierowania do systemu sprzedaży przewoźnika.

Istotne informacje dla pasażerów

Przed podróżą wskazane jest, żeby być na dworcu przynajmniej 15 minut przed odjazdem pociągu. Szczególnie jeśli nie znamy dobrze jego topografii. Docierając na dworzec wcześniej i zwracając uwagę na komunikaty głosowe, będziemy mieli odpowiedni zapas czasu. W związku z pracami modernizacyjnymi, PKP Intercity przypomina, by sprawdzać trasę danego pociągu i zawczasu zaplanować sobie rezerwę czasową na potrzebne przesiadki do komunikacji miejskiej. W szczególności pasażerowie podróżujący z i do Warszawy powinni zwrócić uwagę na zmiany w obrębie warszawskiej aglomeracji.