Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa świętokrzyskiego

Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa świętokrzyskiego

Powrót bezpośrednich, całorocznych połączeń do Zakopanego oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym i nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa świętokrzyskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, liczba połączeń do/z Kielc nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 13 par pociągów całorocznych. Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego będą mogli skorzystać z 8 par połączeń do Warszawy, 8 do Krakowa, 5 do Lublina i po 3 do Wrocławia i Katowic. Od 10 grudnia Kielce zyskają dodatkowe połączenie do Gliwic, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Morcinek, dotychczas kursującego do Katowic.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń kategorii IC z/do Kielc zwiększy się do 12. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin. Od 10 grudnia skład ten będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów. Ponadto pociąg IC Nida relacji Kielce-Warszawa-Kielce będzie obsługiwany pojazdem ED160 FLIRT. W ten sposób już 90% wszystkich pociągów kursujących z/do Kielc będzie obsługiwana komfortowym taborem.

Od 22 grudnia wrócą bezpośrednie całoroczne połączenia do Zakopanego. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, IC Karłowicz oraz IC Witkacy. Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem pod Tatry można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a w pozostałym okresie korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej od/do Krakowa.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Obowiązujący od 10 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowany będzie remont linii kolejowej nr 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Skutkuje to przerwą w ruchu i wprowadzeniem na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej za pociągi IC Witos oraz IC San.