Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa śląskiego

Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa śląskiego

Nowe połączenie z Katowic do Berlina oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii IC obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa śląskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy do/z Katowic kursować będzie 50 par pociągów (46 całoroczne i 4 sezonowe). Natomiast mieszkańcy Częstochowy będą mogli skorzystać z 17 par połączeń (14 całoroczne i 3 sezonowe). Od 10 grudnia mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli skorzystać z 16 par połączeń do Warszawy z Katowic i 13 z Częstochowy. Natomiast do Krakowa będą mieli do dyspozycji 17 pociągów z Katowic i 6 z Częstochowy. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pojawi się nowy pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Katowicach.

Natomiast skład IC Morcinek będzie miał wydłużoną trasę. Pociąg do tej pory jeździł z Lublina do Katowic, a dojedzie do Gliwic. Zwiększy się częstotliwość kursowania składu IC Daszyński,
łączącego Bielsko-Białą z Warszawą. W nowym rozkładzie pociąg będzie kursował również w weekendy, a nie tylko w dni robocze.

Zmiany w połączeniach międzynarodowych

Wraz z nowym rozkładem jazdy pasażerowie z Katowic będą mogli skorzystać z 12 par połączeń międzynarodowych. Wzorem lat poprzednich ze stolicy województwa dojedziemy do Ostrawy, Pragi, Wiednia, Bratysławy, a także Berlina. Jednak od 10 grudnia, zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń – Berlin, przez Katowice kursować będzie skład dzienny IC Odra jadący z Krakowa do Berlina.

Zgodnie z zapowiedzią zarządcy infrastruktury, podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy, rozpoczęte zostaną prace inwestycyjne na katowickim węźle kolejowym. Od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic. W ciągu trwania całego rozkładu jazdy, prace inwestycyjne sprawią, że organizacja ruchu na stacji Katowice może się zmieniać kilkakrotnie.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par pociągów kursujących przez województwo śląskie w kategorii IC wzrośnie o 3. Nową, wyższą kategorię otrzymają pociągi Doker relacji Gdynia – Katowice, Chemik relacji Katowice – Płock oraz Wyczółkowski relacji Lublin Główny – Świnoujście, który zatrzymuje się między innymi w Koniecpolu, Częstochowie czy Lublińcu. Dwa pierwsze będą obsługiwane nowoczesnymi zespołami trakcyjnymi ED160 FLIRT, a ostatni zostanie zestawiony z nowoczesnych wagonów.