Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa opolskiego

Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa opolskiego

Dzienne pociągi z Opola do Wiednia i Berlina, więcej połączeń z/do Kędzierzyna-Koźla oraz więcej składów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa opolskiego, w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

Dzienne pociągi z Opola do Wiednia i Berlina

Wraz z nowym rozkładem jazdy do/z Opola kursować będzie 34 par pociągów (32 całorocznych i 2 sezonowe), czyli o 1 więcej niż dotychczas. Na dotychczasowym poziomie pozostanie liczba połączeń do Warszawy. Natomiast od 10 grudnia mieszkańcy województwa opolskiego będą mogli skorzystać z 1 dodatkowej pary połączeń do Wrocławia, Krakowa czy Białegostoku. Pociąg IC Fredro, kursujący obecnie z Wrocławia do Warszawy przez Opole, w nowym rozkładzie jazdy będzie miał wydłużoną relację do stolicy województwa podlaskiego.

Wzorem lat poprzednich z Opola będzie można wyruszyć bezpośrednio również za granicę. Jednak od 10 grudnia, zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń – Berlin przez Opole, kursować będą 2 pociągi dzienne: IC Odra pojedzie z Krakowa przez Opole i Wrocław do Berlina, IC Danubius zaś umożliwi wygodną podróż do Wiednia.

Więcej połączeń z Kędzierzyna – Koźla

W nowym rozkładzie jazdy 2 dodatkowe połączenia zyska Kędzierzyn-Koźle. Dzięki zmianie trasy pociągu TLK Roztocze mieszkańcy miasta wygodniej dojadą do Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Lublina. Uruchomienie nowego codziennego pociągu TLK Szczeliniec relacji Kraków – Jelenia Góra zapewni połączenie do Nysy i Kłodzka.

Wyższy standard podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń kategorii IC z/do Opola zwiększy się do 25. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin. Od 10 grudnia skład ten będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów.