Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa dolnośląskiego

Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa dolnośląskiego

Nowe połączenia z Wrocławia do Wiednia, Berlina, Białegostoku i Trójmiasta oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa dolnośląskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

Wraz z nowym rozkładem jazdy do/z Wrocławia kursować będzie 46 par pociągów, czyli o 1 więcej niż dotychczas. Od 10 grudnia ze stolicy województwa dolnośląskiego będzie można dojechać 14 parami pociągów do Warszawy, 30 do Opola, 17 do Poznania oraz 15 do Krakowa.

Nowe połączenia krajowe i międzynarodowe

W rozkładzie jazdy na sezon 2023/2024 pojawią się nowe połączenia dla województwa dolnośląskiego. Pociąg IC Fredro, kursujący obecnie z Wrocławia do Warszawy przez Opole, w nowym rozkładzie jazdy będzie miał wydłużoną relację do stolicy województwa podlaskiego. Ponadto od 10 grudnia zaplanowane zostały 2 połączenia z Kłodzka do Trójmiasta – IC Heweliusz oraz TLK Rozewie. Podczas podróży pasażerowie przesiądą się we Wrocławiu do pociągu jadącego do Gdyni. Na odcinku Kłodzko-Wrocław skład będzie obsługiwany zmodernizowanym pojazdem ED74. Natomiast IC Swarożyc w nowym rozkładzie jazdy będzie kursował codziennie w relacji Wrocław – Szczecin. Dotychczas, poza wakacjami, uruchamiany był on dwa razy w tygodniu.

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pojawi się też nowy pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Katowicach czy Kłodzku. Z kolei pociąg EIP 1602/6102 relacji Warszawa – Wrocław dojeżdżać będzie do Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Natomiast dzięki IC Matejko mieszkańcy Jeleniej Góry zyskają dodatkowe połączenie z Katowicami.

Wzorem lat poprzednich z Wrocławia będzie można wyruszyć bezpośrednio również za granicę. Jednak od 10 grudnia, zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń – Berlin przez Wrocław, kursować będą 2 pociągi dzienne: IC Odra pojedzie z Krakowa do Berlina z zatrzymaniem we Wrocławiu, IC Danubius zaś umożliwi wygodną podróż do Wiednia.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń realizowanych pociągami kategorii IC zwiększy się z 39 do 41. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Lublin – Świnoujście z postojem we Wrocławiu. Od 10 grudnia skład te będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów.