PKP Intercity kupi od Newagu 46 lokomotyw

PKP Intercity kupi od Newagu 46 lokomotyw

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę  46 jednosystemowych lokomotyw elektrycznych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Pojazdy dostarczy Newag.

Na sfinansowanie zamówienia przewoźnik zamierzał przeznaczyć 1 173 469 200 zł brutto. Co ciekawe dokładnie w takiej samej kwocie ofertę złożył Newag.

Nowe pojazdy będą dostosowane do prędkości 160 km/h i zostaną wyposażone w system bezpieczeństwa ETCS poziomu drugiego (L2). Zgodnie z zamówieniem, utrzymanie ich w pierwszym cyklu (do pierwszej naprawy na czwartym poziomie utrzymania P4 włącznie) będzie świadczone przez producenta pojazdów z udziałem pracowników przewoźnika.

Zgodnie z założeniami przewoźnika, odbiór wszystkich pojazdów powinien nastąpić nie później niż w terminie 26 miesięcy od dnia zawarcia umowy, a nowe pojazdy wyjadą na tory w 2025 roku.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Tomasz Gontarz wiceprezes PKP Intercity powiedział, że przewoźnik rozmawia z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwem Infrastruktury ws. zmian projektów PKP Intercity w ramach KPO, aby je zrealizować zgodnie z terminem, czyli do połowy 2026 r.

Zamiast zakupu składów push-pull, w ramach projektów finansowanych z KPO, chcemy finansować osiem innych projektów taborowych. Jednym z nich jest zakup 46 lokomotyw – przyznał Gontarz.

Wymiana lokomotyw

 Zakup 46 lokomotyw to kolejny element strategii taborowej przewoźnika.

Przypomnijmy, że obecnie PKP Intercity ma podpisane umowy na dostawę 51 lokomotyw. W październiku 2022 roku przewoźnik podpisał umowę z bydgoską Pesą na produkcję 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych o maksymalnej prędkości 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h w trakcji spalinowej. W marcu 2023 roku zawarta została umowa z firmą NEWAG na zakup 20 lokomotyw elektrycznych typu Gryffin. Natomiast w czerwcu tego roku PKP Intercity skorzystało z prawa opcji i postanowiło rozszerzyć zakup 10 wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o kolejne 5 sztuk.