Świętokrzyskie: program przystankowy zwiększa dostęp do kolei

Świętokrzyskie: program przystankowy zwiększa dostęp do kolei

Od niedzieli 12 czerwca w Dębskiej Woli w gminie Morawica ponownie zatrzymują się pociągi regionalne. 30 czerwca wrócą także na stację Włoszczowice. Dzięki odbudowie peronów zwiększą się możliwości podróży koleją w kierunku Kielc i Buska-Zdroju.

Po siedemnastu latach podróżni znowu wsiadają do pociągów na przystanku kolejowym w Dębskiej Woli na linii Kielce – Busko-Zdrój. Stało się to możliwe dzięki budowie nowego peronu.

– Program Przystankowy w świętokrzyskim nie zwalnia tempa. Pierwsze perony już służą mieszkańcom. Do końca przyszłego roku zamierzamy zrealizować wszystkie zaplanowane prace w tym województwie. Na budowę i modernizację przystanków w całym kraju polski rząd przeznaczył miliard zł – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W Dębskiej Woli wyższy peron ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Jest już nowa nawierzchnia, oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy. Prace w tym miejscu będą kontynuowane do jesieni – wykonawca zainstaluje wiatę chroniącą przed opadami, ekologiczne oświetlenie LED i stojaki rowerowe. Gotowy peron będzie dostępny dla osób o ograniczonej mobilności.

Od 30 czerwca pociągi regionalne wrócą także na stację Włoszczowice. Tam również jest nowa nawierzchnia i oznakowania, a peron będzie w pełni gotowy jesienią.

– Przywracamy kolej mieszkańcom również mniejszych miejscowości. Po latach znowu wracają połączenia. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 pozwala coraz częściej wybierać ekologiczną kolej jako atrakcyjny środek transportu w codziennych i okazjonalnych podróżach. Nowe i odbudowywane przystanki są dostępne dla wszystkich podróżnych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program przystankowy

Na linii Kielce – Częstochowa wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia od września prac na stacji Małogoszcz w powiecie jędrzejowskim. PKP Polskie Linie Kolejowe 10 czerwca podpisały też umowę z wykonawcą modernizacji peronu na stacji w Rykoszynie. Poprawi się komfort podróżowania – wygodniejsze będą dojazdy do pracy i szkoły, między innymi w pobliskich Kielcach. Zakończenie prac na obu stacjach zaplanowano na przyszły rok.

Na linii Kielce – Busko Zdrój także zaplanowano kolejne inwestycje zwiększające dostęp do kolei. PLK ogłosiły przetarg na modernizację peronów na stacji Nida oraz przystankach Brzeziny, Kije, Stawiany Pińczowskie i Grochowiska. Poza modernizacją peronów, zakres zamówienia obejmuje także budowę parkingów oraz przebudowę torów i sieci trakcyjnej. Prace zaplanowano do końca przyszłego roku, co pozwoli na pełną realizację założeń Programu Przystankowego w województwie świętokrzyskim.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

W województwie świętokrzyskim na liście podstawowej jest 9 lokalizacji: Stawiany Pińczowskie, Dębska Wola, Włoszczowice, Grochowiska, Nida, Kije, Brzeziny na linii kolejowej Kielce – Busko-Zdrój, Małogoszcz i Rykoszyn na linii Kielce – Częstochowa.