Świercze: nieodpowiedzialne zachowanie mogło zakończyć się tragicznie [FILM]

Świercze: nieodpowiedzialne zachowanie mogło zakończyć się tragicznie [FILM]

Dwaj kierowcy maszyn rolniczych mimo sygnalizacji i opadających rogatek wjechali na przejazd kolejowy w Świerczach. Chwilę później nadjechał skład Pendolino.

Do zdarzenia doszło 14 sierpnia 2022 r. na przejeździe kolejowo-drogowym w Świerczach (woj. mazowieckie). Kierowca prowadzący ciągnik rolniczy zignorował sygnalizację i opadające rogatki, przepchnął kombajn na drugą stronę torów, doprowadzając do bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Na opublikowanym ku przestrodze filmie widzimy, że kierowca ciągnika, widząc i prawdopodobnie już słyszeć zbliżający się pociąg zaczął manewrować na przejeździe i odjechał ze skrajni toru. Chwilę później nadjechało Pendolino.

Na tym nie koniec, gdy rogatki zaczęły się podnosić traktorzysta odjechał z miejsca zdarzenia zostawiając swojego kompana, który próbował naprawić uszkodzony szlaban.

PKP Polskie Linie Kolejowe ciągle przypominają, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory.

Ponadto, kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że:

  • znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem,
  • na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu,
  • zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.