Stadler zakończył dostawę składów KISS dla Kolei Węgierskich

Stadler zakończył dostawę składów KISS dla Kolei Węgierskich

Flota piętrowych pociągów KISS dla MÁV-START jest już kompletna. Po oficjalnych testach, podobnie jak pozostałe „piętrusy”, pojazd będzie poruszał się głównie po liniach podmiejskich.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 r. MÁV -START i Stadler podpisali umowę ramową na dostawę 40 6-wagonowych zespołów trakcyjnych KISS. W sierpniu 2017 r. przewoźnik zamówił 11 składów. Następnie w połowie grudnia 2018 podpisano umowę na dostawę kolejnych ośmiu pojazdów a na początku stycznia 2020 r. MÁV-START skorzystał ze swojego prawa i zamówił ostatnie 21 składów.

Pociągi KISS dla Kolei Węgierskich mają blisko 156 metrów długości, 2,8 m. szerokości i są wysokie na 4,6 m. Mogą pomieścić 600 pasażerów, są wyposażone w cztery toalety, w tym jedną dla pasażerów o ograniczonej mobilności. Pojazdy zaprojektowano zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa, są wyposażone w systemy sterowania pociągiem EVM i ETCS poziomu 2, dzięki czemu będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 160 km/h na zmodernizowanych liniach kolejowych Węgier. Komfort pasażerów zwiększy wyjątkowo płynna praca, nowoczesny system informacji pasażerskiej, przestronne i jasne wnętrze, najnowocześniejsza klimatyzacja i darmowa sieć WIFI.

Wszystkie pojazdy były składane w zakładach Stadler na Białorusi.