Stadler wyprodukuje 20 pojazdów FLIRT dla Slovenske železnice

Stadler wyprodukuje 20 pojazdów FLIRT dla Slovenske železnice

Stadler otrzymuje kolejne zamówienie ze Słowenii na dostawę 20 pociągów FLIRT. Po zakończeniu dostaw pojazdów zamówionych w 2018 i 2019 roku w ramach dwóch pierwszych zamówień realizowanych przez Stadlera dla Słowenii, narodowy przewoźnik zakupi kolejne 20 pojazdów FLIRT DMU.

W ramach poprzedniego zamówienia Stadler dostarczył 26 jedno- i dwupokładowych zespołów trakcyjnych oraz skorzystał z opcji na dodatkowe 26 pojazdów. Tym samym producent zbudował i dostarczył do Słowenii flotę pojazdów trzech typów: FLIRT EMU, FLIRT DMU i KISS EMU w łącznej ilości 52 sztuk. Godną uwagi cechą floty jest możliwość obsługi tras pociągami mieszanymi składającymi sięz jednostek jedno- i dwupokładowych, a także z wykorzystaniem pojazdów jednopokładowych i dwupokładowych w potrójnej trakcji.

Bardzo się cieszę, że wygraliśmy kolejny przetarg na dostawę pojazdów do Słowenii. Dostarczyliśmy Kolejom Słoweńskim flotę 52 nowoczesnych i niezawodnych pojazdów, które doskonale służą przewoźnikowi i pasażerom i jesteśmy zaszczyceni mogąc wyprodukować kolejne składy dla naszego klienta” – powiedział Peter Spuhler, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Stadler.

Podpisanie tej umowy kończy trzeci cykl inwestycji w tabor Kolei Słoweńskich. Dzięki nowoczesnej flocie pojazdów zapewnimy lepszą jakość i bardziej przyjazny transport publiczny dla wszystkich naszych pasażerów. Dzięki tego rodzaju inwestycjom znacząco przyczyniamy się również do zrównoważonego rozwoju sektora transportu”- powiedział Dušan Mes, dyrektor generalny Kolei Słoweńskich.

Podobnie jak pojazdy z poprzednich zamówień, nowe pociągi zostaną wyprodukowane w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach.

Nowe pociągi dla Słowenii będą udoskonaloną wersją istniejących pojazdów FLIRT w wersji spalinowej. W porównaniu z dostarczoną flotą będą wyposażone w ulepszone silniki Diesla, aby zmniejszyć wpływ na środowisko. Będą eksploatowane na niezelektryfikowanych liniach Słowenii, a w przyszłości będzie możliwość modernizacji jednostek spalinowych do wersji bimodalnej poprzez dodanie funkcjonalności 3kV. Wnętrza pojazdów będą przestronne i komfortowe, zaprojektowane nowocześnie i ponadczasowo. Jednostki mają 70,4 m długości, 2,82 m szerokości i 4,28 m wysokości. Komfortowe pociągi pomieszczą 171 pasażerów, w tym 12 w pierwszej klasie, znajdzie się w nich także przestrzeń dla 10 rowerów i 2 wózków inwalidzkich. Będą przystosowane do jazdy z maksymalną prędkością 140 km/h i otrzymają homologację także na Austrię i Chorwację.