Stadler testuje w Żmigrodzie pociąg ATR803 dla Ferrovie Nord Milano [GALERIA]

Stadler testuje w Żmigrodzie pociąg ATR803 dla Ferrovie Nord Milano [GALERIA]

Na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie trwają testy pojazdu ATR803-001 wyprodukowane przez Stadler dla włoskiego przewoźnika, Ferrovie Nord Milano (FNM).

Kontrakt ramowy z FNM przewiduje dostawę 50 pojazdów, w ramach pierwszej umowy wykonawczej przewoźnik zamówił 30 jednostek.

– Aktualnie w produkcji jest 5 pojazdów, z czego pierwszy przechodzi testy typu na torze doświadczalnym w Żmigrodzi – poinformowała Marta Jarosińska, Dyrektor ds. Komunikacji i PR w Dywizji Europa Centralna w Stadler.

FLIRT dla FNM to pojazd trójczłonowy wyposażony w silnik spalinowy najnowszej generacji a także w pomocnicze baterie – dzięki temu tam, gdzie nie jest wskazane używanie silników diesla – np. na stacjach, maszynista będzie mógł uruchomić napęd elektryczny.

Trójczłonowe pociągi ATR803 oferują łącznie 328 miejsc pasażerskich, z czego 168 to miejsca siedzące. Zostały zaprojektowane, aby osiągnąć maksymalną prędkość 140 km/h. Wyposażone są w toaletę, oświetlenie LED, Wi-Fi, gniazda 230 V, złącza USB oraz system informacji pasażerskiej. Dodatkowo posiadają system wspomagania świetlnego przeznaczony do sygnalizowania otwierania i zamykania drzwi. Dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej jest łatwiejsza dzięki ruchomym platformom, które kompensują odległość między drzwiami a peronem. Są też miejsca na wózki i rowery.

Stadler szczególną uwagę zwrócił na zrównoważenie społeczne i ekologiczne. Za napęd pociągu odpowiada specjalny moduł (Power Pack), który zawiera dwa niskoemisyjne silniki wysokoprężne najnowszej generacji (stopień V z katalizatorem SCR) oraz dwa zestawy akumulatorów trakcyjnych. 

– Dzięki temu rozwiązaniu tam, gdzie nie jest wskazane używanie silników diesla – np. na stacjach, maszynista będzie mógł uruchomić napęd elektryczny – dodała Jarosińska

Pociągi wyprodukowane w zakładach Stadlera w Siedlcach będą obsługiwały połączenia regionalne głównie w północnych regionach Włoch.