30. Griffin PKP Intercity  promuje akcję #KupujŚwiadomie PRODUKTPOLSKI

30. Griffin PKP Intercity  promuje akcję #KupujŚwiadomie PRODUKTPOLSKI

Park taborowy PKP Intercity jest już bogatszy o 30 najnowocześniejszych w Polsce lokomotyw elektrycznych. Przewoźnik odebrał ostatnie pojazdy, które wyprodukowała firma Newag. Wartość zrealizowanego kontraktu to ponad 550 mln zł brutto. Ostatnia  z lokomotyw została oklejona specjalną grafiką promującą akcję #KupujŚwiadomie PRODUKTPOLSKI.

Nowe lokomotywy rozwijają prędkość do 160 km/h. Podstawowa część podpisanej w maju 2018 roku umowy zakładała dostawę 20 pojazdów przez firmę NEWAG z Nowego Sącza. Została ona rozszerzona we wrześniu 2019 roku o 10 dodatkowych lokomotyw w tzw. prawie opcji. Wartość kontraktu obejmującego dostawę łącznie 30 pojazdów wzrosła wówczas
z 367,6 mln zł brutto do 551,4 mln zł brutto. NEWAG dostarczył wszystkie lokomotywy w tym roku, w ciągu zaledwie 11 miesięcy.

– Podejmując współpracę z firmą NEWAG, rodzimym przedsiębiorstwem, PKP zaopatrzyła się w nowoczesne lokomotywy i doinwestowała swojego dostawcę, polskiego producenta, który oferuje produkty najwyższej jakości. Pokazała ponadto, że jest  wiarygodnym i rzetelnym partnerem dla licznych dostawców i poddostawców w Polsce, gwarantując im stabilność realizacji zamówień i rozwój.  Dała również impuls prorozwojowy naszej gospodarce. To bardzo dobra wiadomość, że nasz narodowy przewoźnik nie tylko inwestuje w nowoczesny tabor ale także zasila polską gospodarkę, utrzymuje miejsca pracy i wspiera najnowocześniejsze technologie rozwijane w Polsce – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Umowa obejmuje również przeprowadzenie przez producenta szkoleń dla pracowników wskazanych przez PKP Intercity w zakresie obsługi pojazdów, świadczenia usług ich utrzymania na drugim, trzecim i czwartym poziomie oraz świadczenia usług gwarancyjnych na naprawę lokomotyw na czwartym poziomie utrzymania.

– Konsekwentnie realizowane inwestycje naszego narodowego przewoźnika kolejowego służą rozwojowi całej polskiej kolei, spółkom, ale przede wszystkim pasażerom, którzy oczekują usług na najwyższym poziomie, czyli kolei bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej. Kolejne zakupy nowoczesnego taboru przybliżają nas do tego celu – zapewnia Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PKP Intercity wspiera akcję #KupujŚwiadomie PRODUKTPOLSKI

Na torach wyróżniać się będzie ostatnia z odebranych przez PKP Intercity, trzydziesta lokomotywa. W ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) pojazd został ozdobiony specjalną grafiką, która promuje akcję #KupujŚwiadomie PRODUKTPOLSKI. Prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z KOWR akcja zwraca uwagę na patriotyzm konsumencki, a szczególny nacisk jest położony na zwiększenie rozpoznawalności znaku PRODUKT POLSKI.

– Bardzo nas cieszy, że wśród Polaków rośnie świadomość jakości i walorów polskiej żywności. Patriotyzm gospodarczy i świadome wybory konsumenckie, które ułatwia znak PRODUKT POLSKI, mają ogromne znaczenie dla naszej gospodarki. Aktywne włączenie się polskich spółek, w tym PKP Intercity, w akcję #KupujŚwiadomie PRODUKTPOLSKI bardzo pomaga w promowaniu patriotyzmu konsumenckiego – mówi Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

List intencyjny dotyczący współpracy przy promocji PRODUKTU POLSKIEGO został podpisany w lipcu br. między KOWR a spółkami Skarbu Państwa nadzorowanymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, w tym PKP Intercity. Współpraca zakłada wspólne działania mające na celu zwiększanie świadomości konsumentów w zakresie wybierania podczas zakupów produktów spożywczych wytworzonych w Polsce, przez polskich przedsiębiorców z polskich surowców i oznaczonych biało-czerwonym znakiem PRODUKT POLSKI. Oklejoną lokomotywę będzie można zobaczyć na torach do lipca przyszłego roku.

– Każdego dnia miliony Polaków podejmuje decyzje zakupowe. Edukujemy społeczeństwo jak ważne są ich decyzje i w jaki sposób przekładają się na kondycję polskiego rolnictwa i całej gospodarki. Ogromnie istotne jest dla nas zaangażowanie spółek Skarbu Państwa, , w proces podnoszenia świadomości tego, czym jest znak PRODUKT POLSKI i dlaczego warto sięgać
po artykuły oznaczone w ten sposób – mówi Małgorzata Gośniowska-Kola, p. o. Dyrektor Generalny KOWR.

 Zakup 30 lokomotyw Griffin to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń na rynku taboru kolejowego w Polsce w ostatnich latach. Na uznanie zasługuje również tempo ich produkcji. Mam nadzieję, że ten projekt taborowy zapoczątkuje trend zakupów długich serii pojazdów kolejowych, co w znaczący sposób ułatwi zarządzanie nimi i ich utrzymaniem. Tego rodzaju zakupy są również ważne w kontekście modernizacji i elektryfikacji polskiej sieci kolejowej – mówi Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A. i Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Intercity.

– Bardzo cieszy mnie, że polscy producenci taboru są w stanie dostarczać na rynek nowoczesne lokomotywy elektryczne, nieustępujące jakością pojazdom budowanym za granicą. Jedna
z nowych lokomotyw została wykorzystana także w kampanii #KupujŚwiadomie PRODUKT POLSKI, gdyż chcieliśmy przypomnieć, że patriotyzm konsumencki to postawa, dzięki której każdy z nas, dokonując codziennych wyborów, może mieć wpływ na to, w jakiej kondycji jest polska gospodarka – dodaje Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu PKP S.A.

– W PKP Intercity zdajemy sobie sprawę jak ważne jest stawianie na polskie przedsiębiorstwa. To właśnie w ten sposób budujemy potencjał gospodarczy Polski. Cieszymy się, że najnowsza lokomotywa w naszej flocie przyczyni się teraz do budowania świadomości Polaków na ten temat – zapewnia Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

– Wszystkich nas tutaj obecnych, zarówno przedstawicieli administracji jak i spółek skarbu państwa łączy patriotyzm gospodarczy, miłość do Ojczyny i oczywiście Łączy nas Produkt Polski. Kupując żywność z tym oznaczeniem w najlepszy sposób możemy wspierać naszą gospodarkę. Pamiętajmy o tym przy codziennych zakupach – mówi Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.

Bezpiecznie po całej Polsce

W nowym rozkładzie jazdy na sezon 2020/2021, który wszedł w życie 13 grudnia br., lokomotywy EU160 Griffin prowadzą pociągi:

 • TLK Kiev Express relacji Warszawa – Kijów – Warszawa na odcinku Warszawa – Lublin – Warszawa;
 • TLK Chełmianin relacji Warszawa – Chełm – Warszawa;
 • IC Brda relacji Warszawa – Bydgoszcz – Warszawa;
 • IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa na odcinku Warszawa – Zbąszynek – Warszawa;
 • IC Mewa relacji Warszawa – Świnoujście – Warszawa;
 • IC Gałczyński relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa;
 • IC Podlasiak relacji Suwałki – Świnoujście – Suwałki na odcinku Białystok – Świnoujście – Białystok;
 • IC Noteć relacji Warszawa – Piła Gł. – Warszawa;
 • TLK Kochanowski relacji Lublin – Bydgoszcz – Lublin;
 • IC Lubuszanin relacji Chełm – Zielona Góra – Chełm na odcinku Chełm – Zbąszynek – Chełm;
 • TLK Staszic relacji Lublin – Szczecin  – Lublin na odcinku Lublin – Piła Gł. – Lublin;
 • TLK Górski relacji Rzeszów – Szczecin – Rzeszów;
 • IC Zamenhof relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa na odcinku Warszawa – Zbąszynek – Warszawa;
 • IC Warta relacji Warszawa – Poznań – Warszawa;
 • IC Słowiniec relacji Warszawa – Gdynia – Warszawa;
 • IC Śnieżka relacji Warszawa – Szklarska Poręba Górna – Warszawa;
 • IC Ślązak relacji Poznań – Przemyśl – Poznań;
 • TLK Malinowski relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa na odcinku Kraków – Przemyśl – Kraków;
 • EIC Tatry relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa;
 • EIC Ślęża relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa;
 • EIC Chrobry relacji Warszawa – Poznań/ Szczecin – Warszawa;
 • EIC Morskie Oko kursujący na zarządzenie relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa.

– Nowe lokomotywy kursują po torach w całej Polsce. Obsługują pociągi na wielu popularnych trasach, przyczyniając się do udoskonalenia naszej oferty i w perspektywie dalszego wzrostu zadowolenia pasażerów z bezpiecznych i sprawnych podróży naszymi pociągami  – przekonuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Lokomotywy elektryczne Griffin są wyposażone w system zdalnej diagnostyki, który pozwala na monitorowanie pracy lokomotyw w czasie rzeczywistym, co przełoży się na ich efektywną eksploatację.

Największe inwestycje w historii

Zakup 20 pojazdów w ramach zamówienia podstawowego jest elementem projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” [POIS.05.01.00-00-0023/17-00] i jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość przyznanego dofinansowania dla zadania zakupu nowych elektrowozów wyniosła 79 132 679,97 zł. Łącznie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało 653 730 052,05 zł dotacji.

Zakup 30 nowoczesnych lokomotyw to element konsekwentnie realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii spółki. Warty 7 mld zł program „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” zostanie wdrożony do 2023 roku, a jego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Po zakończeniu programu w 2023 r. tabor przewoźnika będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany, w 94 proc. pociągów będzie dostępna klimatyzacja, a w co najmniej 77 proc. bezprzewodowy internet.