Śląskie: niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych [FILM]

Śląskie: niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych [FILM]

PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały kolejny film ku przestrodze z ostatnich kilku miesięcy, pokazujące niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Szymocicach.

Kierowcy zignorowali czerwone światła i zamykające się rogatki. Nie zachowali należytej ostrożności zbliżając się do przejazdów, jednocześnie łamiąc przepisy. Takie zdarzenia są skrajnie niebezpieczne i zawsze powodują utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego oraz podróżnych pociągów.

Pośpiech, brawura, ignorancja przepisów to najczęstsze przyczyny wypadków na skrzyżowaniach torów i dróg. 99 % wypadków na przejazdach powodują nieodpowiedzialni kierowcy. Najczęściej popełnianymi błędami są:

  • omijanie slalomem zamkniętych zapór
  • ignorowanie znaku stop
  • wjeżdżanie pod opadające rogatki
  • zbyt szybka jazda.

To zagrożenie dla życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów. Inne błędy to wjeżdżanie na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej. Zbliżając się do przejazdu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

Przypominamy, że Ww ciągu zaledwie kilku godzin policjanci piaseczyńskiej drogówki nałożyli mandaty karne na blisko 15 tysięcy złotych! Wszystko przez nieodpowiedzialne zachowania pieszych, rowerzystów i kierujących na przejeździe kolejowym w Zalesiu Górnym.