Škoda wyprodukuje dla RegioJet 23 nowe pojazdy

Škoda wyprodukuje dla RegioJet 23 nowe pojazdy

Grupa Škoda i RegioJet zawarły umowę na dostawą 23 nowych jednostek elektrycznych o wartości około 133 mln euro. 15 pociągów będzie miało dwa wagony, a 8 pociągów będzie składało się z trzech wagonów. Pociągi elektryczne Škody są już bardzo popularne w Czechach w transporcie regionalnym. Jednostki RegioJet zostaną dostosowane do unikalnych potrzeb przewoźnika i do końca 2026 roku zapewnią słynny komfort w regionie Ústí nad Labem. Ten ambitny projekt ma na celu pokonanie 3,3 miliona kilometrów rocznie w ciągu 15 lat, znacznie poprawiając zarówno jakość usług, jak i przepustowość.

Nowe niskopodłogowe jednostki, przeznaczone do eksploatacji na liniach podmiejskich i regionalnych, będą mogły poruszać się z prędkością do 160 km/h. Dwuczłonowa jednostka będzie miała 53 m długości i 142 miejsca siedzące, natomiast trzywagonowa o długości 80 m zaoferuje 228 miejsc siedzących. W zestawie znajdzie się przedział pierwszej klasy.

Z dumą ogłaszamy tę historyczną inwestycję, która nie tylko znacznie zwiększy nasze możliwości, ale także przeniesie standardy komfortu, bezpieczeństwa i zrównoważenia środowiskowego naszych usług na zupełnie nowy poziom. W tym i przyszłym roku planujemy zainwestować w naszą flotę ponad 4,5 miliarda koron czeskich – komentuje Radim Jančura, właściciel RegioJet.

Nasze pociągi cieszą się dużą popularnością i nie moglibyśmy być bardziej szczęśliwi, że największy prywatny przewoźnik w Europie Środkowej wybrał je do obsługi swoich linii w regionie Ústí nad Labem. Te jednostki elektryczne dla RegioJet zostaną dostosowane do potrzeb naszego klienta i regionu Ústí nad Labem. Zapewnią pasażerom wysoki komfort i bezpieczeństwo na liniach. Wierzymy, że ten zakup jest fantastycznym symbolem ciągłego rozwoju transportu kolejowego jako jednego z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów przemieszczania się – mówi Jan Švehla, dyrektor ds. komunikacji grupy w Grupie Škoda.

Jednostki elektryczne zostały zaprojektowane z myślą o komforcie pasażerów. Obejmuje to w pełni klimatyzowane wnętrze pociągu, Wi-Fi, gniazdka elektryczne 230 V, gniazda USB, wejścia i wnętrza bez barier, ergonomiczne siedzenia oraz przestronny schowek na rowery i wózki dziecięce. Każdy pociąg wyposażony jest w przestronną toaletę dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, a w trójczłonowym składzie znajduje się również jedna standardowa toaleta. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i najnowocześniejsze technologie, w tym urządzenia ETCS, zapewniają zgodność z najnowszymi standardami branżowymi.