Škoda dostarczy sześć ezetów Kolejom Estońskim z opcją na kolejne 10

Škoda dostarczy sześć ezetów Kolejom Estońskim z opcją na kolejne 10

Konsorcjum Škoda Vagonka ipodpisało kontrakt na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych  dla Kolei Estońskich (Eesti Liinirongid). Umowę podpisano na zakup sześć sztuk nowoczesnych z opcją na kolejne dziesięć szkładów. Wartość tego kontraktu to około 1,5 mln koron czeskich.

Jednostki dla estońskiego przewoźnika są przeznaczone do eksploatacji na zelektryfikowanych liniach o szerokości toru 1520 mm i są dostosowane do wymagającego środowiska klimatycznego Estonii. Kluczowymi parametrami w wygranym przetargu dla Kolei Estońskich były niskie zużycie energii elektrycznej, przepustowość i koszty usług. Jednostki powinny zostać dostarczone na początku 2025 roku.

– Škoda w Estonii najlepiej spełniła warunki przetargu i zaproponowała najlepszą cenę za eksploatację nowych nowoczesnych jednostek. Nasze jednostki działają na przykład w Czechach, na Słowacji, Litwie i Ukrainie, a teraz pasażerowie na Łotwie i w Estonii również mogą się na nie spodziewać – mówi Petr Brzezina, prezes zarządu Škoda Transportation.

– Cieszę się, że ponownie odnosimy sukcesy w regionie bałtyckim dzięki naszym jednostkom znanym jako Panther, zmodyfikowanym do rozstawu szyn 1520 mm. Kontrakt opiera się na niedawnym sukcesie na Łotwie, gdzie będziemy również dostarczać nasze nowoczesne jednostki elektryczne  – dodał Zdeněk Majer, członek zarządu i starszy wiceprezes ds. Sprzedaży Grupy Škoda Transportation.

Pociągi są projektowane jako dwusystemowe dla zasilania o napięciu 3 kV i 25 kV 50 Hz w wersji trzyczłonowej. Pojazdy muszą być w stanie wytrzymać warunki klimatyczne w zakresie temperatur od -40 ° C do + 35 ° C.

Maksymalna prędkość pojazdów będzie wynosić 160 km/h. Pojemność pociągu zaprojektowano dla ponad 270 pasażerów, w tym 48 miejsc w klasie pierwszej. Część siedzisk jest zdejmowana, dzięki czemu zimą można w ich miejsce zamontować uchwyty na narty. Istnieją również miejsca na catering. Wygodne fotele wyposażone są w gniazda 230 V. Pojazdy są w pełni klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny system informacyjny, WIFI, system liczenia pasażerów, oraz system ETCS.

– Zakup nowych pociągów elektrycznych znacząco przyczynia się do rozwoju przyjaznego środowisku transportu pasażerskiego w Estonii. Nasze obecne pociągi zostały ciepło przyjęte i są szeroko wykorzystywane przez pasażerów. Jesteśmy przekonani, że pociągi Škody utrzymają wysoki standard estońskiego kolejowego transportu pasażerskiego – powiedział Merike Saks, prezes zarządu Estońskich Kolei.