Ruszyły prace przy budowie przystanku Grudziądz Rządz

Ruszyły prace przy budowie przystanku Grudziądz Rządz

Grudziądz Rządz to trzeci nowy przystanek, który powstanie na terenie miasta. Od grudnia 2023 r. podróżni korzystają z przystanku Grudziądz Tuszewo na trasie do Malborka (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), a od lutego br. wsiadają do pociągów w kierunku Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy z przystanku Grudziądz Śródmieście (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice).

W pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55 rozpoczęły się zasadnicze prace przy budowie nowego przystanku Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207). Wykonawca przygotował wcześniej infrastrukturę kablową oraz zgromadził materiały niezbędne do budowy peronu.

Zakres prac wymaga zmian w ruchu pociągów. W dniach 8 – 21 kwietnia na odcinku Grudziądz Mniszek – Grudziądz wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.  Rozkład jazdy obowiązujący w terminie 08.04.2024 – 21.04.2024

Udostępnienie nowego przystanku podróżnym planowane jest we wrześniu 2024 r.

Lepszy dostęp do kolei z nowych przystanków

Łącznie na budowę nowych przystanków na terenie Grudziądza PLK S.A. przeznaczyły około 9 mln zł netto. Również w tym roku rozpoczną się i zakończą prace związane z budową nowego dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek (linia kolejowa nr 207). Aktualnie wykonawca prac przygotowuje dokumentację projektową. Wartość inwestycji wynosi prawie 1,8 mln zł netto.

Środki na inwestycje pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono ponad 1 mld zł. W efekcie podróżni zyskają lepszy dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W woj. kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z nowego przystanku Tuchola Rudzki Most oraz przebudowanego przystanku Grzybno. Budowane jest nowe przejście podziemne na stacji Nakło nad Notecią oraz realizowane są prace projektowe dla nowych przystanków Trzeciewnica i Dąbrowa Chełmińska.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.