Ruszył dworzec tymczasowy w Sochaczewie

Ruszył dworzec tymczasowy w Sochaczewie

Budowa dworca tymczasowego, który zastąpi dotychczasowy budynek na czas przebudowy, dobiegła końca. We wtorek 21 czerwca 2022 r. obiekt został on otwarty dla podróżnych.

Dworzec tymczasowy jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku, na prawo od niego, patrząc od strony ulicy Henryka Sienkiewicza. Zbudowano go z pięciu kontenerów modułowych. Podróżni znajdą w nim klimatyzowaną poczekalnię o powierzchni 26 m kw., kasę biletową oraz toalety. Będzie on w pełni dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyposażono go również w system informacji głosowej. Do dworca tymczasowego dostaniemy się zarówno od ulicy Henryka Sienkiewicza oraz peronu. Będzie on otwarty dla podróżnych prawie przez całą dobę poza przerwą technologiczną od 1 do 3:30 w nocy.

– Uruchomienie dworca tymczasowego oznacza rozszerzenie frontu robót przy zabytkowym budynku dworca, który lada dzień zostanie wyłączony z obsługi podróżnych. W najbliższym czasie wykonawca skupi się na przeprowadzeniu niezbędnych rozbiórek oraz rozpocznie zewnętrzne prace instalacyjne – informuje biuro prasowe PKP S.A.

Dzięki inwestycji historyczny dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych.

Na parterze budynku zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni, który zyska nowe wyposażenie. W sąsiedztwie holu, oprócz kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne.

Metamorfozę przejdzie również plac przed dworcem. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Natomiast nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz 9 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. 

Koszt przebudowy dworca w Sochaczewie to 9 mln złotych brutto. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową opracowała pracownia Demiurg z Poznania, natomiast wykonawcą prac budowlanych jest P.P.H.U. SOCHBUD S.C. z Sochaczewa. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2023 roku.