Przy stacji w Zielonce powstanie parking dla samochodów

Przy stacji w Zielonce powstanie parking dla samochodów

W sąsiedztwie stacji Zielonka zbudowany zostanie parking, który umożliwi wygodne łączenie podróży autem i koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP S.A. podpisały umowę współpracy w zakresie infrastruktury parkingowej i drogowej wybudowanej w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Na terenie bezpośrednio sąsiadującym ze stacją kolejową Zielonka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują parking, który zapewni mieszkańcom wygodne przesiadki do pociągów. Od strony ul. Juliusza Słowackiego zaplanowano 59 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Parking powstanie na łącznej powierzchni ponad 1,2 tys. m2.

Realizację ważnej dla mieszkańców inwestycji umożliwi umowa zawarta przez PLK S.A. i PKP S.A. Zgodnie z jej zapisami PLK S.A. jest zobowiązana do budowy miejsc parkingowych, a PKP S.A. zobowiązuje się do ich przejęcia w zarządzanie i utrzymanie. Budowa będzie sfinansowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wykonanie parkingu zaplanowano na październik tego roku. Czas realizacji to 10 miesięcy od podpisania umowy z Wykonawcą.

Program Przystankowy ułatwia przesiadki

W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,5 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Trwają już prace związane z budową parkingu w Rokitnie, do końca września zostanie ogłoszony przetarg na budowę w Urlach.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów. W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w pięciu lokalizacjach, w szesnastu miejscach postępują prace budowlane, a dla siedmiu przygotowywane są postępowania przetargowe.