Premiera pociągu wodorowego Siemens Mobilty i Deutsche Bahn [GALERIA]

Premiera pociągu wodorowego Siemens Mobilty i Deutsche Bahn [GALERIA]

Deutsche Bahn (DB) i Siemens Mobility kontynuują działania na rzecz przyjaznego dla klimatu w dziedzinie transportu kolejowego. Firmy zaprezentowały kompletny system wodorowy w fabryce Siemensa w Krefeld: nowo opracowany Mireo Plus H, pociąg najnowszej generacji napędzany wodorem, oraz nowo zaprojektowaną mobilną naczepę do przechowywania wodoru. Pociąg i jego nowa infrastruktura mają za zadanie zastąpić spalinowe zespoły trakcyjne w transporcie miejskim i regionalnym oraz zmniejszyć do zera emisję CO2 związanej z transportem kolejowym.

– W umowie koalicyjnej rząd federalny zobowiązał się do elektryfikacji 75% sieci kolejowej do 2030 r. W tym przypadku alternatywne napędy mogą pomóc w zmniejszeniu emisji spalin z transportu kolejowego. Projekt H2goesRail nie tylko przetestuje zastosowanie wodoru w transporcie kolejowym, ale także znacząco rozwinie tę technologię. W ten sposób będziemy mogli prowadzić praktycznie neutralną dla klimatu działalność na trasach kolejowych, które w przeciwnym razie musiałyby być zelektryfikowane tylko przy dużym wysiłku i kosztach – powiedział Michael Theurer, parlamentarny sekretarz stanu w BMDV.

– Tylko dzięki silnemu systemowi kolejowemu i alternatywnym rodzajom napędów będziemy w stanie wnieść znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatu. Mireo Plus H umożliwia przyjazny dla klimatu i bezemisyjny transport pasażerski. Dzięki Mireo Plus H opracowaliśmy kolejną generację pociągów napędzanych wodorem, które oferują szczególnie duży zasięg działania i szybsze przyspieszenie. Każdy dostarczony pociąg może zaoszczędzić do 45 000 ton CO2 w ciągu 30-letniego okresu eksploatacji w porównaniu z analogiczną podróżą samochodami – skomentował Michael Peter, CEO Siemens Mobility

Pociągi wodorowe to technologia napędowa szczególnie przyjazna dla klimatu, ponieważ działa bezemisyjnie dzięki przyjaznemu dla środowiska wodorowi i emituje jedynie parę wodną. Dwuczłonowy Mireo Plus H dla projektu H2goesRail ma zasięg pracy do 800 kilometrów, jest tak samo mocny jak jego elektryczny odpowiednik, posiada 1,7 MW mocy trakcyjnej zapewniającej przyspieszenie do 1,1 m/s2 i prędkość maksymalną 160 kilometrów na godzinę. Wersja trzywagonowa ma zasięg 1000 km. Mireo Plus H może zaoszczędzić 520 ton rocznie, w zależności od profilu trasy (obliczonego na podstawie przebiegu 200 000 kilometrów).

Jednym z kluczowych elementów niezbędnych do tego, aby technologia wodorowa stała się konkurencyjna w codziennej eksploatacji w stosunku do oleju napędowego, jest szybki proces tankowania. Aby to zapewnić, DB opracowała nową metodę, która po raz pierwszy umożliwia tankowanie pociągu wodorowego tak szybko, jak pociągu napędzanego olejem napędowym. Jest to szczególnie ważny czynnik, biorąc pod uwagę ściśle określone harmonogramy regionalnych przewozów pasażerskich DB. Szybkie tankowanie pociągów wodorowych sprawi, że technologia ta stanie się konkurencyjna w codziennej eksploatacji.

– Dla Deutsche Bahn, pociągi wodorowe są ważnym elementem na naszej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Poprzez rozwój mobilnej stacji tankowania wodoru i związanej z nią infrastruktury serwisowej pokazujemy, że potrafimy nie tylko zadbać o mobilność, ale także o technologię. A właśnie to jest potrzebne, aby zapewnić przyjazny dla klimatu transport jutra. H2goesRail i współpraca z Siemens Mobility stanowią zatem ważny krok w kierunku wycofania oleju napędowego i uczynienia naszego taboru bardziej ekologicznym – powiedziała dr Daniela Gerd tom Markotten, Członek Zarządu ds. Cyfryzacji i Technologii w Deutsche Bahn. Digitalizacji i Technologii w Deutsche Bahn

Pociąg Mireo Plus H rozpocznie testy w Badenii-Wirtembergii w 2023 roku. Podczas planowanej eksploatacji pasażerskiej w 2024 r. pociąg wodorowy w ramach projektu H2goesRail realizowanego z Deutsche Bahn będzie świadczył regularny ruch pasażerski między Tybingą, Horb i Pforzheim i zastąpi pociąg spalinowy.

Wodór będzie produkowany w Tybindze przez DB z wykorzystaniem zielonej energii elektrycznej pobieranej bezpośrednio z napowietrznej linii energetycznej. Do celów serwisowania pociągu zostanie odpowiednio wyposażona zajezdnia DB w Ulm. Pociąg napędzany wodorem pozwoli zaoszczędzić około 330 ton CO2 w ciągu jednego roku na trasie Tybinga-Pforzheim, w porównaniu z pociągiem napędzanym silnikiem diesla

Projekt „H2goesRail” jest finansowany w ramach Krajowego Programu Innowacji Technologii Wodorowych i Ogniw Paliwowych (NOW GmbH) w wysokości 13,74 mln euro przez Federalne Ministerstwo ds. Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV). Wytyczne dotyczące finansowania są koordynowany przez NOW GmbH i realizowany przez lidera projektu, firmę Jülich.