Pomorskie: dodatkowe pociągi m.in. na linii PKM i do Tczewa

Pomorskie: dodatkowe pociągi m.in. na linii PKM i do Tczewa

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przypomina, że od niedzieli, 3 września zmienią się rozkłady jazdy na liniach Tczew-Chojnice, Chojnice-Kościerzyna oraz Trójmiasto-Malbork. Będzie też więcej połączeń obsługiwanych składami elektrycznymi na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Z danych udostępnionych przez Urząd transportu Kolejowego wynika, Pomorzanie najchętniej w Polsce jeżdżą pociągami.

Wielokrotnie pasażerowie zgłaszają propozycje zmian w rozkładzie jazdy. Część z nich dotyczy zwiększenia liczby połączeń. Tam, gdzie było to możliwe samorząd województwa pomorskiego wychodząc naprzeciw zwiększonym potrzebom przewozowym postanowił wprowadzić zmiany w rozkładach jazdy pociągów regionalnych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To pozwoli na łatwiejsze przemieszczanie się po Pomorzu zwłaszcza w dni wolne od pracy – dodaje.

Zmiany dotyczyć będą m.in. połączeń pomiędzy Tczewem a Chojnicami, Trójmiastem a Malborkiem oraz na linii Kościerzyna – Chojnice.

Zmiany w węźle chojnickim

z wprowadzanych zmian zadowoleni będą mieszkańcy Chojnic czy Kościerzyny. Nowością będzie kursujący w piątki i soboty wieczorny pociąg z Tczewa do Chojnic. Wyjedzie on ze stacji Tczew o godzinie 22.00. Ułatwi to choćby przesiadki z połączeń dalekobieżnych. Zmiany zostaną również na linii Chojnice – Kościerzyna. Tu jednak z uwagi na uwarunkowania techniczne rozkład zostanie zmieniony 2 października. Poranny pociąg z Chojnic do Kościerzyny i powrotny dotychczas kursujący od poniedziałku do soboty pojedzie również w niedzielę. Pojawi się również zupełnie nowe codzienne połączenie Chojnice 17.04 – Kościerzyna 18.23/18.34 – Chojnice 19.50.

Elektrykiem do Portu Lotniczego

Zmiany w rozkładach jazdy obejmą również linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Do uruchomionych zaraz po ukończeniu elektryfikacji połączeń dokładamy kolejne. Łącznie będzie to 8 pociągów – informuje marszałek województwa.

I tak, już od najbliższego poniedziałku, 3 września 2023 r. składy elektryczne będą obsługiwać następujące połączenia na linii PKM:

  1. Pruszcz Gd. (O. 7.01) – Gdańsk Port Lotniczy (p. 7.40),
  2. Gdańsk Port Lotniczy (o. 8.12) – Tczew (p. 9.05),
  3. Tczew (o. 10.03) – Gdańsk Port Lotniczy (p. 10.52),
  4. Gdańsk Port Lotniczy (o. 11.22) – Pruszcz Gd. (P. 12.00),
  5. Pruszcz Gd. (O. 12.42) – Gdańsk Port Lotniczy (p. 13.21),
  6. Gdańsk Port Lotniczy (o. 14.19) – Gdańsk Główny (p. 14.48)
  7. Gdańsk Główny (o. 15.20) – Gdańsk Port Lotniczy (p. 15.47),
  8. Gdańsk Port Lotniczy (o. 16.19) – Pruszcz Gd. (P. 16.56),

Oprócz tego pociąg 96240 dotychczas kursujący w relacji Gdynia Główna (o. 16.38) – Gdańsk Rębiechowo będzie kursować w wydłużonej relacji do Gdańska Wrzeszcza (p. 17:24), A pociąg 96341 dotychczas kursujący w relacji Gdańsk Rębiechowo – Gdynia Główna będzie kursować z Gdańska Wrzeszcza (o. 17.36), Przyjeżdżając do stacji końcowej o godz. 18.24

Wieczornym do Tczewa i Malborka

Na linii Gdynia – Tczew – Malbork również nastąpi zwiększenie oferty przewozowej. W godzinach około południowych zostaną uruchomione dodatkowe pociągi między Tczewem, a Malborkiem, które na stacji Tczew będą skomunikowane z pociągami do i z kierunku Gdyni. Po godzinie 18 w soboty będzie kursować nowy pociąg w relacji Tczew (o. 18.49) – Gdynia Główna (p. 19.37) . Dotychczas ostatni pociąg z Gdyni Głównej w kierunku Tczewa odjeżdżał około godz. 22.30 (do Smętowa, w Tczewie będąc skomunikowanym z pociągiem do Malborka). Pociąg ten kursuje tylko od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę.  W celu uzupełnienia oferty przewozowej w soboty uruchomiony zostanie pociąg w relacji bezpośredniej Gdynia Główna (o. 22:28) – Malbork (p. 23:49).