Pomorska Kolej Metropolitalna świętowała 10-lecie

Pomorska Kolej Metropolitalna świętowała 10-lecie

10 lat temu na Pomorzu rozpoczęła się kolejowa rewolucja. Powstała spółka Pomorska Kolej Metropolitalna, która wybudowała nową linię kolejową łączącą Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną. Stała się ona jednym z komunikacyjnych filarów Pomorza.

Podziękowania pracownikom Pomorskiej Kolei Metropolitalnej za ich pracę złożył m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Spółka ma już 10 lat

Pomorska Kolej Metropolitalna została powołana pod koniec maja 2010 r. uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego, dzięki czemu mogły ruszyć formalności, które doprowadziły do powstania spółki 11 czerwca 2010 r.

– Pomorska Kolej Metropolitalna jako samorządowa spółka skończyła właśnie 10 lat, a we wrześniu minie 5 lat od uruchomienia wybudowanej przez nas linii PKM – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.  

– To był pierwszy krok na długiej drodze do rozwoju transportu kolejowego na terenie województwa. Celem powołania spółki było zarówno wprowadzenie inwestycji w infrastrukturę, jak też późniejsze nią zarządzanie – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Warto też zaznaczyć, że PKM to największy projekt komunikacyjny, jaki realizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego i nie jest to projekt zamknięty. Przypomnę, że obecnie spółka prowadzi dwa ważne projekty – elektryfikacji oraz tzw. bajpasu kartuskiego – dodaje marszałek. Jest to także pierwsza od 40 lat linia kolejowa wybudowana od podstaw w Polsce. – Tego nie dokonał jeszcze nigdy żaden samorząd – przyznaje. Cały projekt kosztował ponad 1,1 mld zł.

Krótka historia PKM

Powołanie spółki to był dopiero początek. Potem były żmudne przygotowania do inwestycji, m.in. uzyskiwanie wymaganych pozwoleń czy przygotowanie dokumentacji. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2013 r. Wyburzone zostały zabudowania w miejscu przyszłych torów, np. w rejonie Matarni. Rozpoczęło się również wycinanie drzew i oczyszczanie tzw. starotorza. Przy budowie wiaduktów PKM wykorzystano ponad 7,3 tys. ton zbrojenia, czyli mniej więcej tyle, ile waży cała wieża Eiffla. Łączna długość prętów zbrojeniowych to ok. 3000 km, czyli tyle, ile wynosi odległość z Gdańska do Madrytu. Żmudny proces budowy nowych torów, stacji i systemów sterowania ruchem zakończył się latem 2015 roku. Postawione zostały także budynek centrum sterowania ruchem i nowa siedziba firmy. Wreszcie, 1 września tego samego roku trasą z Gdańska Wrzeszcza do stacji Gdańsk Osowa przejechał pierwszy rozkładowy pociąg z pasażerami.

Pomorzanie wybierają kolej

Linia PKM radykalnie zmieniła kolejowy krajobraz Pomorza.

– Tysiące mieszkańców Pomorza zyskało możliwość szybszego i wygodnego dojazdu do pracy, szkoły czy na zakupy. Powstanie PKM stanowiło też impuls do rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz otwarcia nowych terenów inwestycyjnych. Przykładem mogą być kompleksy biurowe w okolicach lotniska – opisuje marszałek Struk. Każdego roku z pociągów systemu PKM korzysta coraz więcej pasażerów. – W 2016 roku było ich 2 mln, a w 2018 r. przewieźliśmy ponad 4 mln pasażerów – wylicza Struk.

Łącznie w ciągu 5 lat z pociągów skorzystało ponad 10 mln pasażerów.

Szybko i wygodnie

PKM stworzyła szybkie i wygodne połączenie centrum Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym. Z obu miast do lotniska można dojechać w nieco ponad 20 minut. Najdynamiczniej rozwija się jednak regionalna część projektu PKM. Dzięki dojazdowi koleją z głębi województwa do Trójmiasta pasażerowie mogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Mieszkańcy Kartuz, dzięki PKM, mogą dojechać do Gdańska w niecałą godzinę, podczas gdy autem w godzinach szczytu podróż trwa o wiele dłużej.

Nie tylko pociągi

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko tory i pociągi.

– PKM to przede wszystkim ludzie, którzy stoją za jej sukcesem. To pracownicy centrum sterowania ruchem kolejowym, którzy nadzorują bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Ale także personel, który codziennie dba o bieżące naprawy, o czystość i komfort pasażerów – zaznacza Mieczysław Struk. Nie sposób nie podziękować również informatykom, którzy dbają m.in. o informację pasażerską na stacjach i w pociągach. – Jednym słowem, dziękuję całemu personelowi PKM. Życzę doskonałych pomysłów, wielu ciekawych i ambitnych wyzwań, udanej realizacji kolejnych przedsięwzięć oraz satysfakcji z wykonywanej pracy – napisał w liście do pracowników PKM marszałek Struk.

PKM się rozwija

Projekt PKM stale jest rozwija. – Przygotowujemy się do kolejnych zadań – elektryfikacji linii PKM i budowy tzw. bajpasu kartuskiego, które pozwolą jeszcze bardziej wykorzystać potencjał nowej siatki połączeń kolejowych na Pomorzu, jaki powstał dzięki wybudowaniu i uruchomieniu linii PKM – zaznacza Mocarski. Dzięki temu, Pomorze stanie się jeszcze bardziej kolejowym regionem, a podróżni będą mieli coraz sprawniej działający system komunikacji.