Podróżni korzystają z nowych peronów na przystankach Zaosie i Żakowice Południowe

Podróżni korzystają z nowych peronów na przystankach Zaosie i Żakowice Południowe

Od października pasażerowie korzystają z nowych peronów na przystankach Zaosie i Żakowice Południowe. Inwestycje są realizowane w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.  Efektem prac za ok. 7,1 mln zł są wygodniejsze podróże pociągiem w kierunku Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna.

Obiekty są wyższe, co ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Są wiaty i ławki, które zwiększają komfort oczekiwania na pociąg. Bezpieczne podróżowanie po zmroku zapewnia jasne LED-owe oświetlenie. Orientację ułatwiają tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu.

W Zaosiu przebudowa obejmuje dwa perony jednokrawędziowe. Obecnie prace przeniosły się na peron po drugiej stronie torów. Wykonawca przystąpił do rozbiórki starej konstrukcji, w miejsce której powstanie nowa platforma.

Drugie zadanie obejmuje modernizację peronu Żakowice Południowe, który obsługuje podróżnych oraz odbudowę peronu, który został wyłączony z eksploatacji. Po udostępnieniu pierwszego z nich, rozpoczęła się rekonstrukcja drugiego obiektu. Dzięki temu po latach przywrócona zostanie obsługa podróżnych z dwóch peronów. Prace te potrwają do końca 2023 roku.

W ramach inwestycji planowana jest też budowa parkingów dla samochodów i stojaków rowerowych, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 15 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżni korzystają z przystanku Tomaszówek. Na wiosnę br. rozpoczęła się budowa nowych przystanków Zgierz Rudunki, Jedlicze k. Zgierza. Również w tym roku realizowana jest modernizacja przystanków Zaosie i Żakowice Południowe. Z wymienionych 4 przystanków wszystkie PLK SA planuje oddać podróżnym do końca tego roku.  

2023 roku podpisane zostały umowy na budowę nowych przystanków Łódź Zarzew i Głowno Północne oraz modernizację przystanku Stare Grudze. W grudniu br. planowane jest podpisanie umowy na budowę nowego przystanku Izabelów k. Zduńskiej Woli.
W połowie września br. PLK SA ogłosiła przetargi na przygotowanie projektów i wykonanie prac dla modernizacji kolejnych 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami.
Prace będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Podróżni skorzystają z efektów na przełomie 2024 i 2025 r.