Podpisano umowę na budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej

Podpisano umowę na budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej

PKP Polskie Linie Kolejowe popisały umowę za blisko 23 mln zł netto na budowę łącznicy, która połączy dwie linie: Skawina – Żywiec i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Nowy odcinek toru skróci o około 15 minut czas przejazdu pociągiem z Małopolski na Śląsk. Inwestycja współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wybudowanie łącznicy wyeliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i umożliwi bezpośredni przejazd na trasie Kraków – Bielsko-Biała – Kraków. To rozwiązanie usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić nawet o blisko kwadrans podróże z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.

Łącznica kolejowa, to nowy odcinek toru, który połączy dwie zelektryfikowane linie: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Wybudowany zostanie ok. 500 m nasyp. Na obiekcie zaplanowano tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Sprawny i bezpieczny przejazd pociągów zapewni również rozbudowa mostu w miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina – Żywiec. Wykonawcą umowy za blisko 23 mln zł netto jest Firma ZUE S.A.

Zgodnie z podpisaną umową, budowę nowego odcinka toru poprzedzi przygotowanie projektów wykonawczych. Oddanie łącznicy do eksploatacji przewidziane jest w drugim półroczu 2023 r.

Inwestycja: „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała Główna realizowana jest w ramach projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.