Pociągi pojadą szybciej między Koźminem Wlkp. a Jarocinem

Pociągi pojadą szybciej między Koźminem Wlkp. a Jarocinem

Na początku września ruszy  przebudowa ok. 14 km linii kolejowej na odcinku Koźmin Wielkopolski – Jarocin. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych , za ok. 44 mln zł ze środków budżetowych, przewidywana jest do II poł. 2023 r.

Dzięki przebudowie  pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h – nawet dwukrotnie szybciej niż obecnie. Podróże między Koźminem Wielkopolskim a Jarocinem skrócą się z ok. 20 min do ok. 15 min. Zapewnione będą dogodniejsze połączenia regionalne i międzywojewódzkie, m.in. między Poznaniem a Krotoszynem oraz Jarocinem a Miliczem na Dolnym Śląsku, a także lepsze warunki dla przewozu towarów linią, która łączy Dolny Śląsk z Pomorzem.

Sprawniejsze podróże zapewni wymiana toru, elementów sieci trakcyjnej i urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym na całym odcinku. Na stacji Koźmin Wielkopolski przewidziano nowe rozjazdy, które umożliwią płynną zmianę toru jazdy pociągów.

Wzrośnie bezpieczeństwo na styku toru z drogami dzięki modernizacji 12 przejazdów kolejowo-drogowych. Skrzyżowania m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie zyskają nową nawierzchnię oraz oznakowanie. Na części przejazdów będą dodatkowe zabezpieczenia – sygnalizacja świetlna, która wspomoże kierowców przy przekraczaniu toru. Wyremontowane przepusty wraz z odnowionymi konstrukcjami m.in. mostu i wiaduktu w Golinie (na ul. Bielawy) na lata zapewnią bezpieczne przejazdy pociągów.

Zasadnicze prace rozpoczną się w poniedziałek, 5 września. Wykonawca organizuje już plac budowy. Ze względu na zakres prac na jednotorowym odcinku, w porozumieniu z przewoźnikami, do czerwca 2023 r. dla podróżnych obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Na zwiększenie możliwości trasy w ramach przedsięwzięcia „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp. – Jarocin w torze nr 1 od km 78.3,352 do 92,175”, które jest częścią projektu „Prace na liniach kolejowych nr 281. 766 na odcinku Oleśnica – Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ok. 44 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie inwestycji przewidywane jest obecnie w II poł. 2023 r. Prace są realizowane w formule „projektuj i buduj”.