Pociągami na Air Show Radom 2023

Pociągami na Air Show Radom 2023

Przedstawiciele przewoźników kolejowych: PKP Intercity i Polregio, a także spółki PKP PLK oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Agencji Mienia Wojskowego. Tematem rozmów było zapewnienia widzom bezpiecznego i dobrego dojazdu na teren pokazów lotniczych. Swoje wsparcie przy organizacji transportu szynowego na pokazy lotnicze zadeklarowały też PKP S.A.

Podczas spotkania w AMW przewoźnicy kolejowi poinformowali o przysługujących podróżnym zniżkach oraz ofercie przewozowej dla mieszkańców z różnych części kraju, którzy chcieliby na Air Show Radom 2023 dotrzeć pociągiem. Ze statystyk sprzedanych biletów w dwóch ostatnich edycjach radomskich pokazów lotniczych (2017, 2018) wynika, że najliczniej przybywali na nie mieszkańcy Lublina, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania i Katowic.  Spółka PKP PLK zapowiedziała, że na stacjach i przystankach będą wygłaszane komunikaty o wydarzeniu i zapowiedzi dodatkowych pociągów na Air Show Radom 2023. W gablotach informacyjnych wywieszone zostaną plakaty, a na www.portalpasazera.pl będzie wyświetlony też specjalny baner jako odnośnik do najważniejszych informacji dla widzów.

W czasie spotkania Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu poinformował, że z dworca na lotnisko będzie można dojechać liniami nr 5, 11 i 14. Autobusy P1 będą odjeżdżać z przystanku przy poczcie obok dworca PKP, a 5, 11 i 14 z placu dworcowego (przed budynkiem dworca).

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z PKP i Gminą-Miastem Radom uda się nam zmniejszyć ruch na trasach dojazdowych i jednocześnie odciążyć miasto. Logistyka to podstawa każdego tak dużego przedsięwzięcia. Dzięki zaangażowaniu Gminy Radom zapewniony zostanie nie tylko sprawny transport miejski i dodatkowe parkingi, ale również dostawa wody – o co zadbają Wodociągi Miejskie – i utrzymanie porządku na terenie pokazów. Miasto włączy się również aktywnie w organizację przewozu osób z niepełnosprawnościami do wejścia na pokazy zlokalizowanego przy ul. Lotniczej. Synergia tych działań jest bardzo ważna. Chcemy, aby każdy widz mógł bezpiecznie dotrzeć na Air Show i miał tam zapewnione jak najlepsze warunki – podsumował spotkanie zastępca dyrektora Biura Organizacyjnego gen. bryg. rez. Sławomir Żakowski.

Dzięki m.in. szybszym połączeniom PKP Intercity na odcinku Warszawa – Radom przejazd ze stolicy jest krótszy nawet o kilkanaście minut a to zapewnia przede wszystkim duży komfort podróży. Z Warszawy dojedziemy m.in. pociągiem IC Orłowicz, IC Kinga, IC Kolberg czy IC Sienkiewicz. Podróżni z Krakowa dojadą do Radomia np. pociągiem IC Jagiełło czy IC Żeromski, a np. z Lublina m.in. IC Sztygar czy IC Bolko.

Również Polregio planuje włączyć się w obsługę wydarzenia uruchamiając w dniach pokazów pociągi relacji: Kielce – Radom – Kielce oraz Lublin – Radom – Lublin.

PKP S.A. przygotowały specjalną strefę dla widzów Air Show, gdzie będzie można odpocząć na pufach i leżakach oraz otrzymać drobny upominek – firmowe gadżety. Na odwiedzających stoisko będą czekały atrakcje w postaci koła fortuny czy kolorowanki 3D, a o dobrą zabawę najmłodszych zadba Fundacja Grupy PKP, która na co dzień zajmuje się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym, pielęgnowaniem historii i tradycji kolejowej, a także pomocą osobom potrzebującym. Do wspólnej zabawy wszystkie dzieci zaprosi miły stworek Beni, który na co dzień uczy, jak bezpiecznie podróżować pociągiem.

Dodajmy, że do Radomia swoje połączenia uruchamiają także Koleje Mazowieckie.

Więcej o imprezie można przeczytać na stronie organizatora.