Po 20 latach przerwy będzie można pojechać pociągiem z Zielonej Góry do Gubina

Po 20 latach przerwy będzie można pojechać pociągiem z Zielonej Góry do Gubina

W czerwcu ponownie będą możliwe podróże pociągiem między Zieloną Górą a przygranicznym Gubinem. Dla pasażerów przygotowane są perony w siedmiu miejscowościach. Na zwiększenie dostępu do kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ponad 1,7 mln zł.

Od połowy czerwca (niedziela, 12 czerwca), po 20 latach przerwy, mieszkańcy zyskają dogodne podróże pociągiem do największego miasta w regionie i w stronę granicy polsko-niemieckiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystosowały odcinek Zielona Góra – Gubin (linia kolejowa nr 358, Zbąszynek – Gubin) do obsługi pasażerów. Trasa była wykorzystywana tylko w ruchu towarowym.

Zwiększa się dostęp do kolei w województwie lubuskim. Dla podróżnych przygotowane są perony w siedmiu miejscowościach: Nietkowie, Laskach Odrzańskich, Ciemnicach (przystanek Szczawno-Ciemnice), Krośnie Odrzańskim, Wężyskach, Wałowicach i Gubinie. Przystanki mają nową nawierzchnię. Przygotowano wiaty, ławki oraz gabloty z rozkładem jazdy. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne oświetlenie. Przy odnowionych peronach są stojaki rowerowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na przedsięwzięcie „Odtworzenie przystanków osobowych na linii 358 Zbąszynek – Gubin na odcinku Czerwieńsk – Gubin” ponad 1,7 mln zł. Po wznowieniu połączeń pasażerskich zwiększy się liczba pociągów. Do nadal kursujących składów towarowych dołączą pociągi pasażerskie. Liczbę połączeń ustalił przewoźnik.

Kolejarze apelują o bezpieczeństwo

Na trasie przywracanego połączenia jest 30 przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie skrzyżowania toru z drogami są odpowiednio zabezpieczone i zapewniają bezpieczeństwo. Zawsze wymagane jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców, rowerzystów i pieszych. Pamiętać należy o zachowaniu szczególnej ostrożności, respektowaniu zatrzymania przed znakiem „stop” lub czerwonym światłem. Wjazd na przejazd powinien się odbywać tylko wówczas, gdy zapewniona jest możliwość zjazdu (wolne miejsce za torem). Więcej informacji o bezpieczeństwie na przejazdach: https://bezpieczny-przejazd.pl/