PLK przebudują peron na stacji Kozy

PLK przebudują peron na stacji Kozy

Na stacji Kozy na linii Bielsko-Biała – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona będzie nowy peron dostosowany do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. To kolejna stacja, na której PKP Polskie Linie Kolejowe ułatwiają dostęp do kolei. Wartość zadania to ok. 2,5 mln zł finansowane ze środków własnych.

Przebudowa i podwyższenie peronu ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą zamontowane nowe wiaty i ławki. Przewidziano jasne oświetlenie LED. Dobrą orientację w podróży zapewnią tablice informacyjne oraz gabloty z rozkładem jazdy. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowane będą dojścia wraz z pochylniami, umożliwiającymi swobodny dostęp do peronów.

Zadanie „Przebudowa infrastruktury obsługi podróżnych w lokalizacji Kozy wraz z robotami towarzyszącymi” realizowane jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wartość prac to 2,5 mln zł ze środków własnych. Zakończenie planowane jest wiosną 2023 r.

Na trasie Śląskie – Małopolska, linia Bielsko-Biała – Kraków (nr 117) PLK zrealizowały już prace o wartości 129 mln zł. Między Wadowicami a Andrychowem poprawił się komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin, a także zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Możliwość lepszych podróży zapewnia także wybudowana mijanka w Barwałdzie Średnim i przystanek w dogodniejszej lokalizacji.

Atrakcyjność linii kolejowej zwiększy budowana obecnie łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej za blisko 23 mln zł. Łącznica pozwoli skrócić nawet o blisko 15 minut czas jazdy pociągiem z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.